Świat

Spotkanie ministrów obrony. "Kluczowa rola Polski na wschodniej flance NATO"

Świat

[object Object]
"We wszystkich tych kwestiach mamy wspólny pogląd"tvn24
wideo 2/19

Wysunięta wzmocniona obecność NATO na wschodniej flance, polityka obronna Unii Europejskiej i współpraca dwustronna były tematami rozmów ministrów obrony Polski i Estonii, którzy spotkali się w poniedziałek w Warszawie.

- Mówiliśmy przede wszystkim o kwestiach związanych z batalionowymi grupami, które są usytuowane w krajach bałtyckich i w Polsce, o wzmocnieniu w przyszłości tych grup, stworzeniu jednolitego łańcucha dowodzenia i współdziałaniu także w dziedzinach, które są dzisiaj najistotniejsze - wzmocnieniu obrony morskiej, powietrznej, ale także w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w której Estonia ma wielkie osiągnięcia - wyjaśniał szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu dziennikarzom.

- We wszystkich tych kwestiach mamy wspólny pogląd, podejmujemy wspólne działania i jesteśmy przekonani, że decyzje, jakie będą podjęte na najbliższym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO, a potem na najbliższym szczycie NATO, w sposób zasadniczy unowocześnią i wzmocnią strukturę dowodzenia naszego sojuszu i zagwarantują nam wspólne bezpieczeństwo - dodał.

"Kluczowa" rola Polski

Minister obrony Estonii (która sprawuje obecnie prezydencję w radzie UE) Jueri Luik poinformował, że rozmowy dotyczyły także dwustronnej współpracy wojskowej i polityki obronnej Unii Europejskiej.

- Podkreśliłem, że rola Polski na wschodniej flance NATO jest kluczowa, Polska pełni istotną rolę w zapewnieniu wiarygodności i siły odstraszania Sojuszu - powiedział Luik.

Jak dodał, dyskusja dotyczyła także zagadnień obronności UE, mechanizmu stałej współpracy (Permanent Structure Cooperation - PESCO) i Europejskiego Funduszu Obronnego, który ma umożliwić krajom członkowskim wspólne zakupy w celu podziału i obniżenia kosztów.

"Przemysły obronne traktowane uczciwie"

- Kluczowe dla obu naszych krajów jest, że nie powinno być dublowania między NATO i Unią Europejską i że obrona europejska powinna być użyteczna dla wszystkich uczestników projektu PESCO, a przemysły obronne dużych, małych i średnich krajów Unii Europejskiej powinny być traktowane uczciwie - podkreślił Luik.

Spotkanie ministrów obrony krajów NATO jest planowane na listopad, kolejny szczyt Sojuszu ma się odbyć w przyszłym roku w Brukseli.

Autor: azb//now / Źródło: PAP