Świat

Szef MON: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej

Świat

Aktualizacja:
Macierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej
tvn24Antoni Macierewicz po spotkaniu ministrów obrony państw NATO

Rozmawiałem z dowódcą sił NATO w Europie i ministrem obrony Wielkiej Brytanii o współpracy w ramach wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej - poinformował w czwartek w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz. Żaden oficjalny wniosek w sprawie katastrofy smoleńskiej do struktur NATO nie wpłynął - dowiedział się brukselski korespondent TVN24 i TVN24 BiS.

Macierewicz, w kwaterze głównej NATO wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu. Powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad, że o "tragedii smoleńskiej" rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, amerykańskim generałem Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem.

- Przedmiotem moich rozmów z panem generałem Scaparrottim jak i z politykami, w tym z panem Michaelem Fallonem, była także sprawa związana z tragedią smoleńską. Dlatego, że wydaje się, iż najwyższy czas, by NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa. I uzyskałem taką zapowiedź zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego (...), jak i pana Michaela Fallona - powiedział szef MON.

NATO pomoże ws. katastrofy smoleńskiej?

Dopytywany dodał, że Polska oczekuje "pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak i poszczególne państwa w tej materii posiadają, jak i współpracy technicznej w badaniach specjalistycznych, w których nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje". Szczegóły – powiedział Macierewicz – zostaną ustalone w najbliższym czasie. Pytany, czy Polska wystąpi ponownie o zwrot wraku Tu-154M, Macierewicz powiedział: - Sprawę zwrotu Polsce wraku będziemy poruszali wspólnie z ministrem (spraw zagranicznych Witoldem - red.) Waszczykowskim i wtedy odpowiednie prośby do instytucji międzynarodowych skierujemy. Ale zgadza się, w ramach tego zobowiązania ta kwestia także w sposób oczywisty ma swoje miejsce - dodał.

Żaden formalny wniosek nie wpłynął

Korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli, Maciej Sokołowski w rozmowie z pragnącym zachować anonimowość przedstawicielem NATO usłyszał, że "nie ma informacji, żeby wpłynęła taka prośba".

Rozmówca Sokołowskiego stwierdził, że Sojusz nie może odnosić się do słów Macierewicza, ponieważ żaden formalny, oficjalny wniosek w sprawie katastrofy smoleńskiej do struktur NATO nie wpłynął.

Zmiany w SWW

Szef MON Antoni Macierewicz, pytany o informacje o odwołaniu z funkcji wiceszefa Służby Wywiadu Wojskowego płk. Pawła Kacprzaka, nie udzielił komentarza. O dymisji napisał portal tvn24.pl. - Myślę, że w tej kwestii mamy tutaj wszyscy jednolite stanowisko. Spraw wywiadu wojskowego publicznie nie poruszamy, no chyba że mielibyśmy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną bądź jakimiś nieprawidłowościami. Wtedy oczywiście szef MON jest do państwa dyspozycji, ale nie w sprawie rutynowych, normalnych zmian - zaznaczył. - W związku z tym nie komentuję tego - dodał minister.

"Spraw wywiadu wojskowego publicznie nie poruszamy"
"Spraw wywiadu wojskowego publicznie nie poruszamy"tvn24

O integralności terytorialnej państw

Macierewicz ocenił, że spotkanie ministrów obrony państw NATO potwierdziło "absolutne zdecydowanie USA przeciwstawiania się wszelkim próbom naruszania integralności i niepodległości krajów, bez względu na to, kto byłby agresorem".

Jak dodał Macierewicz, nowy sekretarz obrony USA generał James Mattis "podkreślił konieczność przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji, a także wzmocnienia sił NATO na flance wschodniej".

- W kwietniu w Polsce rozpocznie działanie grupa batalionowa, w której państwem ramowym są Stany Zjednoczone. W późniejszym terminie taka sama struktura zostanie zainstalowana w Kanadzie i na Łotwie - mówił polski minister obrony. - Podobnie stanie się na południowej części flanki NATO czyli w Rumunii i Bułgarii, gdzie również Polska będzie współuczestniczyła - dodał Macierewicz.

Autor: mw//rzw / Źródło: TVN24, PAP, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: