Świat

Macedonia uszczelnia granice. Powstanie drugie ogrodzenie

Świat


Macedonia rozpoczęła budowę drugiego ogrodzenia na granicy z Grecją, tym razem na południowym zachodzie kraju - poinformowały źródła wojskowe w Skopje. Na południowym wschodzie trwa budowa pierwszego, wysokiego na 2,5 m płotu, wzmocnionego drutem kolczastym.

- Stawiamy ogrodzenie w rejonie przejścia granicznego Medżitlija-Niki. Ta część granicy jest nieszczelna i chcemy zapobiegać nielegalnemu przedostawaniu się na nasze ziemie - podało pragnące zachować anonimowość źródło. Nie poinformowano o długości ani o wysokości nowej konstrukcji. Budowa ogrodzeń na granicy z Grecją to kolejne działanie władz Macedonii w celu zatrzymania fali imigrantów przekraczających granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

Restrykcyjne kontrole graniczne

19 listopada Macedonia podobnie jak inne kraje bałkańskie - Serbia, Słowenia i Chorwacja - wprowadziła restrykcyjne kontrole graniczne, polegające na odsyłaniu migrantów ekonomicznych, a przyjmowaniu tylko uchodźców z krajów, w których toczą się realnie walki zbrojne. Migranci z Syrii, Iraku i Afganistanu stanowią większość wśród setek tysięcy uchodźców, którzy przez Bałkany zmierzają na zachód i północ Europy, głównie do Niemiec i Szwecji.

Fala imigrantów

Według danych UNHCR od początku roku do połowy listopada do Europy przybyło w sumie ponad 858 tys. migrantów. Organizacja spodziewa się, że między listopadem 2015 a lutym 2016 średnio dziennie jedynie z Turcji przybywać będzie 5 tys. osób, co oznacza dodatkowe 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii. Według francuskiej prokuratury dwaj autorzy zamachów, w których 13 listopada w Paryżu zginęło 130 osób, wmieszali się w tłum uchodźców syryjskich przybyłych do Europy szlakiem bałkańskim.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: PM\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: