Polska prokuratura sprawdza, czy w konsulacie we Lwowie doszło do aktu terrorystycznego

Świat

Aktualizacja:
mvs.gov.uaWybuch w polskim konsulacie we Lwowie

- Wszczęliśmy z urzędu czynności sprawdzające ws. wybuchu na terenie konsulatu RP we Lwowie - mówi Dariusz Korneluk, szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie w rozmowie z portalem tvn24.pl. - Badamy czy doszło do aktu terrorystycznego na terenie konsulatu - dodaje Korneluk. Eksplozja nastąpiła w środę późnym wieczorem. Jak informuje przedstawicielka ukraińskiego MSW, eksplodował granat.

Od połowy stycznia sprawy dotyczące aktów terrorystycznych należą do właściwości pro​kuratur apelacyjnych. Dlatego czynności sprawdzające wszczęła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Ukraińskie MSW także bada przyczyny wybuchu i poszukuje sprawców tego incydentu – oświadczyła w czwartek rzeczniczka resortu w obwodzie lwowskim Switłana Dombrowska.

W rozmowie telefonicznej z PAP powiedziała, że na terenie placówki eksplodował granat.

Granat w polskim konsulacie

- Według wstępnych ustaleń doszło do wybuchu granatu RG-42. Obecnie poszukujemy sprawcy zdarzenia - poinformowała. RG-42 to ręczny granat odłamkowy konstrukcji radzieckiej, który zaczął być produkowany podczas drugiej wojny światowej.

Wcześniej lokalne media informowały, że eksplodował ładunek podłożony w koszu na śmieci. Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził w czwartek na Twitterze, że doszło do incydentu, w którym nikt nie ucierpiał. Podał, że odpowiednie służby badają okoliczności zdarzenia.

Polskie służby dyplomatyczne na Ukrainie nie skomentowały dotychczas tego incydentu. Delegatura MSW Ukrainy w obwodzie lwowskim napisała w komunikacie, że otrzymała zawiadomienie o wybuchu w środę o godz. 22.30 (godz. 21.30 w Polsce).

Ukraińskie MSW przekazało, że po zawiadomieniu do konsulatu udała się grupa śledcza, w której znajdowali się m.in. pirotechnicy i funkcjonariusze z psami tropiącymi. Przyczyny wybuchu są badane – zapewniono.

Cytowani przez lwowskie media świadkowie mówią, że w wyniku eksplozji zadrżały szyby w oknach okolicznych domów i uruchomiły się syreny alarmów samochodowych.

Lwowska milicja bada spraw wybuchu w polskim konsulacie msv.gov.ua

Autor: mtom, tas, gak / Źródło: Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl, PAP, espreso.tv. mvs.gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: mvs.gov.ua