Świat

Luksemburg zaniepokojony słowami polskiego premiera

Świat

"Koelnische Rundschau"Premier Lukseburga wyraził zaniepokojenie słowami premiera Jarosława Kaczyńskiego

- Jest zaniepokojony ostatnimi wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego na temat rzekomych dążeń Niemiec do dominacji w UE - powiedział premier Luksemburga Jean-Claude Juncker niemieckiemu dziennikowi "Koelnische Rundschau".

- Gdy słucham wypowiedzi polskiego premiera w nadciągającej kampanii wyborczej, to jestem bardzo zaniepokojony. Kilka dni temu oskarżył on Niemcy o to, że chcą zająć dominującą rolę w Europie - powiedział Juncker w wywiadzie, który ukazał się w sobotnim wydaniu gazety.

Niemcy są najlepszymi sąsiadami, jakich kiedykolwiek mieliśmy. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby w Polsce przyjęto to do wiadomości. premier Luksemburga

- Niemcy są najlepszymi sąsiadami, jakich kiedykolwiek mieliśmy. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby w Polsce przyjęto to do wiadomości - podkreślił premier Luksemburga.

Na sugestię dziennikarza przeprowadzającego wywiad, że w Warszawie panuje wobec Niemiec "niemal wroga postawa", Juncker odpowiedział, że wrogość zagraża Europie, a historyczny odwet jest bardzo niebezpieczny.

- Nie wolno uprawiać polityki europejskiej, patrząc w lusterko wsteczne - podkreślił.

Premier Luksemburga zaznaczył, że niemiecko-polska przyjaźń będzie dla Europy w najbliższych 30 latach tak samo ważna, jak przyjaźń niemiecko-francuska w minionych 30 latach.

Nawiązując do swego spotkania z Jarosławem Kaczyńskim, Juncker powiedział, że premier RP był "trochę zdziwiony", że taki kraj jak Luksemburg, który bardzo ucierpiał podczas nazistowskiej okupacji, może tak pozytywnie mówić o Niemcach.

- Jeżeli jednak wpadniemy w dawne koleiny, europejska droga stanie się coraz trudniejsza do przebycia - ostrzegł Juncker.

W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" premier Kaczyński sugerował, że Platforma Obywatelska jest uzależniona od Niemców.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: "Koelnische Rundschau"