TVN24 | Świat

Premier Luksemburga oskarżany o plagiat pracy magisterskiej

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Premier Luksemburga został oskarżony o popełnienie plagiatu swojej pracy magisterskiej na uniwersytecie w Nancy we Francji. Xavier Bettel w reakcji na krytykę, powiedział w środę, że "powinien był zrobić inaczej" - poinformowały agencja AFP i luksemburski dziennik "L'Essentiel".

Według reporterskiego serwisu luksemburskich dziennikarzy reporter.lu "trzy czwarte" pracy dyplomowej premiera Luksemburga Xaviera Bettela z 1999 roku zawierają zapożyczenia z innych publikacji, bez odpowiednich przypisów. - Dziś przyznaję, że mogłem, a może nawet powinienem był zrobić inaczej - odniósł się do zarzutów szef rządu Wielkiego Księstwa.

OGLĄDAJ "FAKTY O ŚWIECIE" W TVN24 GO

Premier Luksemburga odpowiada na oskarżenia

48-letni Xavier Bettel, premier Luksemburga od 2013 roku, oświadczył, że pozostawia Uniwersytetowi Lorraine w Nancy ocenę tego, czy praca dyplomowa spełniała odpowiednie kryteria w momencie jej prezentacji ponad 20 lat temu. Dodał, że przyjmie każdą decyzję władz uniwersytetu.

Sprawa w środę trafiła na pierwsze strony większości luksemburskich gazet - dodaje AFP. Z podobnego powodu w sąsiednich Niemczech w maju do dymisji podała się federalna minister ds. rodziny Franziska Giffey - przypomina francuska agencja. Wątpliwości dotyczyły jej pracy doktorskiej.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock