Świat

Ługowoj nie będzie współpracował z Brytyjczykami ws. Litwinienki

Świat

tvn 24Brytyjczycy podejrzewają Ługowoja o udział w zabójstwie Litwinienki

Andriej Ługowoj, którego Brytyjczycy podejrzewają o udział w zabójstwie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, oświadczył we wtorek w Moskwie, że nie będzie współpracował z brytyjskim śledztwem. Jego zdaniem tamtejsze władze nie pozwolą mu dowieść swej niewinności.

Ługowoj, który jest obecnie deputowanym do parlamentu Rosji, jako powód wycofania się ze śledztwa podał to, że brytyjski sędzia zwrócił się o utajnienie części dokumentów ze względu na bezpieczeństwo narodowe Wielkiej Brytanii.

- Sędzia podjął decyzję o przeprowadzeniu w sprawie tych najważniejszych materiałów tajnego posiedzenia, bez udziału mojego przedstawiciela. Jak zaprzeczyć zarzutom, jeśli nie są one odtajnione? Doszedłem do wniosku, że nie mogę liczyć na sprawiedliwy wyrok w Wielkiej Brytanii (...) wycofuję się z udziału w śledztwie prowadzonym przez koronera - oznajmił Ługowoj na konferencji prasowej w Moskwie.

Brytyjski wywiad pod lupą

Sąd koronerski, który w Wielkiej Brytanii zajmuje się przypadkami zgonów z innych przyczyn niż naturalne, zbada różne hipotezy śmierci Litwinienki. Publiczne dochodzenie przed tym sądem ma rozpocząć się w maju.

Sędzia, który prowadzi postępowanie przygotowawcze ogłosił w lutym, że zbada na tajnym posiedzeniu niektóre akta dotyczące brytyjskiego wywiadu MI6. Następnie zdecyduje czy i w jakim zakresie te akta będą jawne. O utajnienie tych akt zwracał się rząd brytyjski, media brytyjskie domagają się jawności akt.

Trucizna w herbacie?

Sprawa Litwinienki jest sporną kwestią między Londynem a Moskwą z powodu odmowy wydania przez Rosję Ługowoja uważanego przez brytyjskich śledczych za głównego podejrzanego o zabójstwo. Odmowa wydania Ługowoja przez Rosję doprowadziła m.in. do zamrożenia współpracy służb bezpieczeństwa obu krajów.

1 listopada 2006 roku Litwinienko, były funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), a wcześniej KGB, spotkał się w hotelu Millenium w Londynie z dwoma dawnymi znajomymi ze służby: Andriejem Ługowojem i Dmitrijem Kowtunem. Wypił z nimi herbatę, a 23 listopada zmarł w wyniku otrucia polonem 210 - najprawdopodobniej podanym w herbacie.

Litwinienko w 2000 roku zbiegł do Londynu wraz z żoną i synem, gdzie uzyskał azyl polityczny i ostro krytykował ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina, m.in. za politykę w Czeczenii i prześladowanie opozycjonistów.

Zarówno Ługowoj, jak i Kowtun zaprzeczali jakimkolwiek związkom z zabójstwem.

Autor: zś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24