Siedem zasad odbudowy Ukrainy. Deklaracja z Lugano podpisana

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Uczestnicy międzynarodowej konferencji w szwajcarskim Lugano, poświęconej odbudowie Ukrainy, na zakończenie spotkania we wtorek nakreślili siedem zasad odbudowy tego kraju, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej inwazji. Chodzi m.in. o koncentrację na reformach wewnętrznych, poszanowanie prawa, zrównoważony rozwój i demokratyczny udział społeczeństwa ukraińskiego.

Przedstawiciele ponad 40 krajów oraz licznych organizacji międzynarodowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), podpisali we wtorek Deklarację z Lugano. Sygnatariusze sformułowali w niej "Zasady z Lugano", by kierować działaniami na rzecz odbudowy, która - według szacunków władz w Kijowie - może kosztować nawet 750 miliardów dolarów.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Zasady te obejmują partnerstwo między Ukrainą a jej międzynarodowymi sojusznikami oraz skoncentrowanie się na reformach wewnętrznych.

Przejrzystość, odpowiedzialność i poszanowanie prawa to kolejna z zasad, obok demokratycznego udziału w odbudowie całego społeczeństwa ukraińskiego. W dokumencie podkreślono ponadto, że Kijów musi poczynić postępy w dziedzinach takich jak rządy prawa, ograniczenie wpływu oligarchów i zwalczanie korupcji.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski: odbudowa Ukrainy zadaniem całego demokratycznego świata

Proces odbudowy musi być inkluzywny

W deklaracji wezwano również do zaangażowania wiele zainteresowanych stron, między innymi podmioty krajowe i międzynarodowe, w tym z sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych, oraz podkreślono, że proces odbudowy musi być inkluzywny i zapewniać równość płci oraz poszanowanie praw mniejszości.

Podkreślono także potrzebę zrównoważonego rozwoju, uzasadniając, że w procesie naprawy Ukraina musi zostać odbudowana w sposób zrównoważony, integrując wymiar społeczny, gospodarczy i środowiskowy.

Jak podała agencja Reuters, sygnatariusze deklaracji, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Japonia, potępili militarną agresję Rosji na Ukrainę "używając najostrzejszych słów" i wezwali Moskwę do bezzwłocznego wycofania swoich wojsk.

Tysiąc delegatów z ponad 40 państw

W konferencji w Lugano, która rozpoczęła się w poniedziałek, brało udział około 1000 delegatów z ponad 40 państw, w tym blisko 100 osób z Ukrainy, oraz przedstawiciele około 20 organizacji międzynarodowych. 

- Skuteczne i przejrzyste zarządzanie Ukrainą, a także efektywna i operacyjna koordynacja między darczyńcami a rządem (w Kijowie - przyp. red.) mają kluczowe znaczenie dla odbudowy - powiedział podczas konferencji Alfred Kammer, dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Wdrażanie przez Ukrainę reform mających na celu wzmocnienie instytucji i polityki państwowej wesprze transformację gospodarki i podwyższy poziom życia narodu ukraińskiego - dodał Kammer, cytowany przez Reutersa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP