Ludzie reżimu Mubaraka zostaną bez grosza?

Świat

Aktualizacja:

Egipt zwrócił się do Unii Europejskiej o zamrożenie europejskich kont byłego prezydenta Hosniego Mubaraka - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na brukselskie kręgi unijne. Wcześniej egipskie władze zwróciły się o zamrożenie aktywów majątkowych kilku byłych członków egipskich władz, odsuniętych w wyniku masowych protestów do Francji i Wielkiej Brytanii.

Egipt zwrócił się do UE o zamrożenie europejskich kont byłego prezydenta Hosniego Mubaraka - poinformowała w poniedziałek niemiecka agencja dpa, powołując się na brukselskie kręgi unijne. Według nich dyplomaci będą o tym dyskutować we wtorek. Z podobnym wnioskiem Egipt wystąpił wcześniej do władz Wielkiej Brytanii, a Szwajcaria już zamroziła aktywa majątkowe Mubaraka.

Zablokowanie dostępu do kont wymaga oficjalnej decyzji wszystkich 27 państw członkowskich UE, które mogą to scedować na swych ambasadorów. W przypadku Tunezji unijni ministrowie spraw zagranicznych postanowili dwa tygodnie temu zamrozić konta zbiegłego z kraju prezydenta Zin el-Abidina Ben Alego i jego rodziny.

Występując do UE, władze Egiptu powołały się na ONZ-owską konwencję o zwalczaniu korupcji. Domagają się one również zamrożenia aktywów majątkowych niektórych politycznych współpracowników Mubaraka, ale bliższych szczegółów na ten temat nie ujawniono.

Wniosek do Londynu..

Wcześniej w tej sprawie władze w Kairze zwróciły się do Londynu.

- Otrzymaliśmy od rządu egipskiego wniosek o zamrożenie aktywów kilku byłych członków władz Egiptu. Oczywiście będziemy współpracować w tej sprawie, razem z Unią Europejską i partnerami międzynarodowymi, jak miało to miejsce w przypadku Tunezji - powiedział Hague.

Brytyjski minister dodał, że w rozmowie telefonicznej premier Egiptu Ahmed Szafik zapewnił go, iż w ramach rekonstrukcji egipski rząd zostanie w przyszłym tygodniu uzupełniony o przedstawicieli opozycji.

- Zachęciłem egipski rząd, by poczynił dalsze kroki w kierunku uwzględnienia poglądów osobistości opozycyjnych, i z przyjemnością usłyszałem od premiera Szafika, że członkowie opozycji zostaną włączeni do zrekonstruowanego gabinetu w ciągu następnego tygodnia - zaznaczył szef brytyjskiej dyplomacji.

..i do Paryża

W poniedziałek wieczorem rzecznik francuskiego MSZ poinformował o podobnym wniosku Kairu. - Egipt zwrócił się do Francji o zamrożenie aktywów byłych wysokich urzędników, ale nie prosił o taki krok wobec zasobów Hosniego Mubaraka - powiedział Bernard Valero.

Źródło: PAP, Reuters