Świat

Lud ma Facebooka zakazanego, ale ajatollah się zalogował

Świat

facebook.com/www.Khamenei.irAli Chamenei

Facebook, portal zakazany w Iranie od czasu antyrządowych protestów w 2009 roku, nieoczekiwanie zyskał nowego, bardzo prominentnego użytkownika z tego kraju. - Na stronie pojawiło się oficjalne konto najwyższego przywódcy duchowo-politycznego tego kraju, ajatollaha Alego Chamenei - pisze agencja Reutera.

Założony 13 grudnia profil Alego Chamenei, pod adresem www.facebook.com/www.Khamenei.ir, w imponującym tempie zyskuje nowych fanów. W poniedziałek wieczorem liczba "polubień" strony ajatollaha wynosiła ponad 2,7 tys. i ciągle rosła.

Ajatollah oficjalnie - Na Facebooku istnieje już kilka stron poświęconych 73-letniemu duchownemu, jednak w odróżnieniu od nich najnowszy profil wygląda na zatwierdzony przez samego zainteresowanego - zauważa Reuters. Jest on powiązany z oficjalną stroną internetową Chamenei www.khamenei.ir, a jego powstanie zostało nagłośnione na profilu na Twitterze. Zdaniem ekspertów jest prowadzony przez pracowników ajatollaha. Wśród zamieszczanych na profilu treści znajdują się zdjęcia Chamenei, jego przemówienia i oświadczenia. Znaleźć tam można na przykład fotografię z początku lat 60., przedstawiającą duchownego u boku swego poprzednika ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, twórcy republiki islamskiej w Iranie. - Media społecznościowe stanowią dla przywódców reżimu kolejny sposób komunikacji, przez który mogą dotrzeć do młodszych odbiorców na świecie - wskazuje Afshon Ostovar, ekspert ds. Bliskiego Wschodu w amerykańskim ośrodku analitycznym CNA.

Lud ma zakaz, przywódca nie Dołączenie Chamenei do grona użytkowników najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie (ponad miliard użytkowników) jest nieco zaskakujące, zważywszy, że zwykli Irańczycy nie mogą z niego korzystać od czasu antyreżimowych wystąpień w 2009 roku.

Facebook służył wówczas ich uczestnikom jako jeden z głównych kanałów komunikacji. Obecnie Irańczycy obchodzą oficjalny zakaz korzystając z Facebooka za pomocą specjalnych programów.

Autor: mk/tr / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/www.Khamenei.ir