Świat

Rosja straszy Łotwę z wody i powietrza. Liczby szokują

Świat

mil.ruŁotwa odnotowała więcej prowokacyjnych incydentów

W mijającym roku rosyjskie jednostki sił powietrznych i marynarki ponad 270 razy zbliżyły się do granicy z Łotwą - informuje agencja Leta, powołując się na łotewskie ministerstwo obrony.

Agencja informacyjna Leta podaje, że łotewskie siły zbrojne zidentyfikowały ponad 140 przelotów jednostek rosyjskich sił powietrznych poruszających się niedaleko łotewskiej przestrzeni powietrznej. Oprócz tego, w pobliżu wód terytorialnych Łotwy 130 razy zanotowano jednostki rosyjskiej marynarki.

Aktywność Rosji w pobliżu łotewskiej granicy była w tym roku wyższa niż w ubiegłym. Wtedy zaobserwowano 200 takich przypadków w powietrzu i 50 na wodzie.

Rosja od wielu miesięcy dąży do zwiększenia napięcia w stosunkach z krajami bałtyckimi i nasilają prowokacyjne działania w regionie, który obawia się rozszerzana politycznych wpływów Moskwy.

Litwa, Łotwa i Estonia szczególnie obawiały się rosyjskich działań po aneksji Krymu, do której doszło wiosną 2014 r. We wszystkich krajach bałtyckich graniczących z Rosją mieszka spora mniejszość rosyjska. W Łotwie zgodnie z szacunkami jest to niemal 30 proc. mieszkańców kraju.

Autor: kg//gak / Źródło: Leta, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru