Los prezydenta nadal owiany tajemnicą. Orędzie przeczytał spiker telewizyjny


Premier Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew przewodził w Taszkencie obchodom przypadającego 1 września Dnia Niepodległości, gdyż prezydent tego kraju 78-letni Isłam Karimow doznał w sobotę udaru i przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Rosyjskie media piszą, że premier i przewodniczący obu izb parlamentu Uzbekistanu złożyli kwiaty pod pomnikiem Niezawisłości i Humanizmu w Taszkencie, co tradycyjnie robił Karimow w przeddzień święta.

Obchody poświęcone 25. rocznicy niepodległości Uzbekistanu, które zaplanowano na 31 sierpnia i 1 września, będą mieć skrócony program; nie odbędzie się - jak powiadomił przedstawiciel komitetu organizacyjnego - koncert organizowany tradycyjnie z udziałem prezydenta w centrum stolicy Uzbekistanu. Odwołano także główne wydarzenie obchodzonego 31 sierpnia dnia pamięci ofiar represji w czasach sowieckich; tego dnia Karimow odwiedzał kompleks memorialny ofiar w Taszkencie i spotykał się z przedstawicielami społeczności, w tym z młodzieżą. Przedstawiciel organizatorów zapewnił jednak, że świąteczne festyny zaplanowane na 1 września odbędą się zarówno w Taszkencie, jak i w innych miastach i że zakończą się pokazem ogni sztucznych.

W ciągu dnia tekst świątecznego orędzia Karimowa odczytał spiker państwowej telewizji.

Rządzi od początku

Isłam Karimow to były pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Karimow sprawuje od 29 grudnia 1991 roku. Jego autorytarne rządy wywołują krytykę Zachodu. Informacje o ciężkim stanie Karimowa po udarze - niektóre media podały nawet (za portalem Fergana.ru) wiadomość o jego śmierci - zrodziły spekulacje na temat ewentualnego następcy przywódcy tego ważnego, liczącego 32 mln mieszkańców, środkowoazjatyckiego kraju. Eksperci za najbardziej prawdopodobnych kandydatów uważają obecnie premiera Mirzijojewa i wicepremiera Rustama Azimowa.

Uzbecki rząd nie podał dotąd żadnej oficjalnej wiadomości na temat stanu zdrowia prezydenta poza ogłoszonym w niedzielę komunikatem, że znalazł się w szpitalu. O szczegółach choroby poinformowała później drogą nieoficjalną jego córka. W środę podziękowała na Instagramie osobom życzliwym za wsparcie, zaznaczając, że pomaga ono w rekonwalescencji ojca. Była to reakcja na doniesienia niektórych mediów o śmierci Karimowa.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości