Świat

O sobie mówi "dumna czarna lesbijka". Nowa burmistrz pisze historię Chicago

Świat


Lori Lightfoot wygrała drugą turę wyborów na stanowisko burmistrza Chicago. Tym samym została pierwszą w historii miasta Afroamerykanką, która obejmie ten urząd i pierwszą osobą na tym stanowisku, która otwarcie mówi o swojej orientacji seksualnej.

Z niemal 98 procent przeliczonych jak do tej pory głosów, Lightfoot otrzymała 364 965, co stanowi 73,69 procent.

- Możemy być dla siebie obcy, ale w tym mieście wszyscy jesteśmy sąsiadami - mówiła do zgromadzonych w jej sztabie. Dodała, że chce zmienić Chicago w miasto, gdzie "kod pocztowy nie określa przyszłości". Jak podkreśliła, "teraz wszyscy możemy pracować razem dla miasta, które kochamy". - Dziś nie tylko zmieniliście historię, ale też zapoczątkowaliście zmiany - mówiła do swoich wyborców.

Lightfoot w drugiej turze rywalizowała z demokratką Toni Preckwinkle, także Afroamerykanką. Dotychczasowy burmistrz Rahm Emanuel nie starał się o trzecią kadencję. Jej konkurentka zadeklarowała współpracę w ważnych dla niej obszarach. - Nie jest to wynik, jakiego oczekiwaliśmy. Mogę być rozczarowana, ale nie zniechęcona - powiedziała Preckwinkle, gratulując rywalce zwycięstwa.

"Ujawniona, dumna czarna lesbijka"

Lori Lightfoot w przeszłości była asystentką w biurze prokuratora federalnego. W latach 2002-2005 pracowała u boku byłego burmistrza Chicago Richarda M. Daleya.

W 2015 roku burmistrz Rahm Emanuel nominował Lightfoot na przewodniczącą nowo utworzonego wówczas zarządu rady chicagowskiej policji. Była to reakcja na zabicie Laquana McDonalda - nastolatka 16 razy postrzelonego na ulicach Chicago przez policjanta. Zastrzelenie McDonalda było jednym z serii incydentów, kiedy biali policjanci zabijali czarnoskórych podejrzanych. Wywoływały to demonstracje, niepokoje, a nawet zamieszki. 56-latka samą siebie określa jako "ujawnioną i dumną czarną lesbijką". - Ogląda nas wielu młodych chłopców i dziewczynek, którzy widzą początek czegoś nowego - mówiła we wtorek, celebrując zwycięstwo. - Widzą odradzające się miasto, w którym nie ma znaczenia kolor skóry i gdzie nie ma znaczenia, kogo kochasz, tak długo, jak nosisz miłość w swoim sercu - podkreśliła.

Autor: akw/ja / Źródło: CNN, CBS News