Lordowie zmienili prawo. Pierworodne zasiądą na brytyjskim tronie


Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała w trzecim czytaniu zmianę prawa o dziedziczeniu tronu, kończąc parlamentarną procedurę wymagana do jego zmiany. Elżbieta II podpisze nową ustawę w najbliższych dniach - donosi telewizja Sky. Umożliwi ona wstąpienie na tron pierworodnej córki monarchy. Wprowadzenie nowej ustawy zbiega się w czasie z ciążą księżnej Catherine, małżonki drugiego w kolejce do tronu księcia Williama. Media spekulują, że księżna spodziewa się właśnie córki.

Na mocy nowej ustawy brytyjski tron będzie dziedziczony przez potomków panującego monarchy niezależnie od płci. Dotychczasowe prawo - Ustawa o następstwie tronu z 1701 roku (The Act of Settlement) - faworyzowało potomków męskich jako posiadających pierwszeństwo wobec starszej siostry.

Córka czy nie córka?

Teraz to się zmieni. Jeśli księżna Catherine urodzi córkę, to na tronie być może zasiądzie w przyszłości właśnie ona. Będzie to bowiem pierworodne dziecko Catherine i Williama, który ma szansę na brytyjską koronę zaraz po swoim ojcu Karolu.

Media od tygodni zastanawiają się, jakiej płci będzie potomek książęcej pary. Dwór jednak milczy, więc Brytyjczycy chwytają się każdej okazji, by utwierdzić się w przekonaniu, że Kate spodziewa się córki. Ostatnio taka okazja nadarzyła się na początku marca, gdy podczas wizyty w Grimsby, Kate miała się "wygadać".

Według Sky TV jedna z 2 tys. osób, które we wtorek przyszły spotkać księżną Cambridge, podarowała jej pluszowego misia. Księżna przyjęła prezent, a dziękując powiedziała: "zatrzymam go dla swojej có...".

Co jeszcze w nowym prawie?

Nowe prawo znosi także zakaz ślubów z katolikami dla osób z linii sukcesji. Ubieganie się o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego u aktualnie panującego monarchy będzie ograniczone tylko do pierwszych sześciu osób w sukcesji tronu. 28 października 2011 roku w australijskim Perth na szczycie Commonwealthu (Wspólnoty Narodów, zrzeszającej kraje byłego Imperium Brytyjskiego) na zmiany zgodzili się przywódcy 15 krajów, w których brytyjski monarcha jest głową państwa. Oznacza to, że spodziewane w lipcu dziecko księcia Williama i księżnej Catherine będzie trzecie w porządku sukcesji, bez względu na to, czy urodzi się chłopcem, czy dziewczynką.

Autor: mtom/k / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości