Świat

Prochy Hawkinga zostaną złożone obok grobów Darwina i Newtona

Świat


Londyńskie Opactwo Westminsterskie poinformowało w środę, że prochy zmarłego w ubiegłym tygodniu i cenionego na całym świecie astrofizyka Stephena Hawkinga spoczną nieopodal pochowanych tam w przeszłości Izaaka Newtona i Karola Darwina.

Dziekan Westminster Abbey, przewielebny dr John Hall, powiedział, że "to absolutnie trafne, by prochy profesora Stephena Hawkinga spoczęły w opactwie, w pobliżu innych naukowców".

- Wierzymy, że to ważne, by nauka i religia pracowały wspólnie w poszukiwaniu odpowiedzi na wielkie pytania dotyczące tajemnicy życia i wszechświata - dodał dziekan.

Jak pisze brytyjski "Guardian" - Izaak Newton został pochowany w opactwie w 1727 roku, a Karol Darwin, tuż obok Newtona, w 1882 roku.

Westminster Abbey to, po katedrze w Canterbury i katedrze św. Pawła w Londynie, trzecia najważniejsza świątynia anglikańska.

Najsłynniejszy naukowiec świata

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk zmarł 14 marca w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Uczony był odznaczony m. in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo, że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi aspektami niekontrolowanego rozwoju. Przewidywał m. in., że ludzkość czeka przymusowa emigracja z Ziemi lub zagłada.

Autor: adso / Źródło: Guardian, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości