Świat

Lombardi: To "wzruszający" gest papieża

Świat


- Benedykt XVI nie musiał publicznie przysięgać posłuszeństwa nowemu papieżowi. To dowód na to, jak głęboko przeżywa ten moment - powiedział kard. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu. Ten akt, dokonany w czasie ostatniego spotkania z kardynałami, określił mianem "wzruszającego".

Szczególnie długo i serdecznie, z uśmiechem papież żegnał się z metropolitą Mediolanu kardynałem Angelo Scolą. Chwilę spędził też z kard. Stanisławem Dziwiszem, któremu "podziękował za przyjaźń", o czym polski duchowny powiedział w rozmowie z TVN24. Łącznie pożegnało go 144 kardynałów Kościoła katolickiego w tym wielu z tych, którzy będą uczestniczyli w konklawe.

Twitter, a potem odlot

Rzecznik Stolicy Apostolskiej w rozmowie z dziennikarzami zdradził też kilka szczegółów dotyczących tego, jak będą wyglądały ostatnie godziny papieża w Watykanie. Ostatni wpis na Twitterze papież opublikuje tuż przed 17, a więc przed swoim odlotem do rezydencji w Castel Gandolfo.

O godz. 20 drzwi do apartamentu papieskiego za Spiżową Bramą zostaną tymczasem zamknięte i "zapięczętowane" do momentu wyboru nowego papieża.

Serwis "Catholic News" poinformował z kolei, że akredytację na konklawe dostało 3641 dziennikarzy z 61 krajów świata mówiących w 24 językach.

Autor: adso/iga / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: