Skreślili Liverpool z listy UNESCO, Stonehenge i Edynburg mogą być następne

Autor:
kk//now
Źródło:
PAP
Jak powstało Stonehenge? Nowa teoria
Jak powstało Stonehenge? Nowa teoria
TVN24 BiS
TVN24 BiSJak powstało Stonehenge? Nowa teoria (wideo archiwalne)

Kamienny krąg Stonehenge oraz Stare i Nowe Miasto w Edynburgu mogą zostać pozbawione statusu miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - podały brytyjskie media. Tuż po tym, jak z listy został wykreślony Liverpool, komitet odpowiedzialny za jej tworzenie ma przyjrzeć się wszystkim znajdującym się na niej brytyjskim obiektom. Powodem wątpliwości wokół dwóch kolejnych lokalizacji mają być plany budowy drogi oraz zmiany w polityce gospodarowania miejskimi odpadami.

Dotychczas z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, istniejącej od 1978 roku, wykreślono wyłącznie trzy obiekty. Jako ostatni został w minioną środę oficjalnie usunięty Liverpool, który doceniono w 2004 roku między innymi za zabytkowy port. Decyzję uzasadniono nowymi inwestycjami na nabrzeżu i w dokach, które według Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w nieodwracalny sposób zmieniły unikatowy charakter tego miejsca.

Brytyjskie media poinformowały w sobotę, że wkrótce kolejne obiekty mogą utracić prestiżowy status. Zdaniem dziennika "The Guardian", Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO teraz ma zamiar dokładniej przyjrzeć się wszystkim 31 obiektom w Wielkiej Brytanii i na jej terytoriach zamorskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Statusowi Stonehenge zagraża budowa tunelu drogowego

Dziennik wskazuje, że w szczególności zagrożony - w związku z planowanym pod nim tunelem drogowym - ma być kamienny krąg Stonehenge. Jak dodaje, przedstawiciel komitetu ostrzegł brytyjski rząd, że jeśli inwestycja zostanie zrealizowana, Stonehenge trafi na listę obiektów zagrożonych, co jest pierwszym krokiem do pozbawienia statusu Światowego Dziedzictwa.

W listopadzie zeszłego roku brytyjski rząd zaaprobował budowę tunelu. Jak wyjaśniono, przechodząca w pobliżu droga została zaprojektowana z założeniem dwukrotnie mniejszego ruchu niż jest obecnie, zatem tunel przywróci pradawny krajobraz wokół kręgu i usunie odgłosy ruchu drogowego z jego otoczenia. Jednak sprawa budzi kontrowersje i część archeologów się temu sprzeciwia.

Kamienny krąg z hrabstwa Whiltshire został wpisany na listę w 1986 roku.

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych budowli na świecieShutterstock

Edynburg: wątpliwości budzi nowy sposób odbioru śmieci

Inny brytyjski dziennik - "Daily Telegraph" - wskazuje, że zagrożony wykreśleniem z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Edynburg.

Powodem ma być planowany przez władze miejskie sposobu zbierania śmieci w Nowym Mieście. Zamiast zbieranych codziennie sprzed drzwi worków ze śmieciami, mają powstać punkty, w których ustawione zostaną ogromne kontenery do segregacji śmierci, co jak wskazują krytycy, będzie szpeciło krajobraz tej części szkockiej stolicy.

Na listę od 1995 roku wpisane są Stare i Nowe Miasto.

"Daily Telegraph": Edynburg może zniknąć z listy Światowego Dziedzictwa UNESCOShutterstock

Trzy przypadki w historii

Liverpool jest dopiero trzecim miejscem w historii istniejącej od 1978 roku listy, które zostało z niej usunięte. Poprzednie takie przypadki dotyczyły Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie w 2007 roku i Doliny Łaby w okolicach Drezna w Niemczech w 2009 roku. Liverpool otrzymał status lokalizacji Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. Na listę wpisano łącznie sześć miejsc w mieście, z czego trzy nad samym brzegiem morza, ze względu na ich walory architektoniczne i znaczenie historyczne jako "wyjątkowy przykład portu handlowego w czasach największych globalnych wpływów Wielkiej Brytanii".

Dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Mechtild Rossler wskazała, że Liverpool był od wielu lat ostrzegany o groźbie skreślenia z listy. - To bardzo bolesne, gdy miejsce jest usuwane z listy Światowego Dziedzictwa. Propozycja skreślenia z listy przedstawiana jest tylko wtedy, gdy mamy analizę, która stwierdza, że szczególna uniwersalna wartość miejsca została utracona i jest w naszej analizie - oświadczyła.

Autor:kk//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości