"Nieodwracalna utrata atrybutów". Liverpool skreślony z listy UNESCO

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Liverpool został w środę pozbawiony statusu miejsca wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęto w związku z nowymi inwestycjami na nabrzeżu i w dokach, które w nieodwracalny sposób mają zmienić unikatowy charakter miasta. - Nasze obiekty światowego dziedzictwa nigdy nie były w lepszym stanie - przekonuje burmistrz Liverpoolu, określając decyzję UNESCO jako "niezrozumiałą".

Decyzja, którą podjęto podczas odbywającego się w Chinach dorocznego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa, jest zgodna z wydaną w czerwcu rekomendacją. W przedstawionym wówczas raporcie napisano, że nowe inwestycje w mieście doprowadziły do "poważnego pogorszenia i nieodwracalnej utraty jego atrybutów". Wskazano w szczególności na Liverpool Waters, inwestycję w dawnych dokach, gdzie mają powstać wieżowce z tysiącami mieszkań i port promowy, a także na zatwierdzony niedawno projekt nowego stadionu klubu Everton FC w innym dawnym doku Bramley Moore.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Burmistrz Liverpoolu Joanne Anderson określiła decyzję UNESCO jako "niezrozumiałą" i podkreśliła, że podjęto ją dekadę po ostatniej wizycie członków komitetu w mieście. - Nasze obiekty światowego dziedzictwa nigdy nie były w lepszym stanie, dzięki setkom milionów funtów inwestycji w dziesiątki zabytkowych budynków i przestrzeni publicznych. Uważam za niezrozumiałe, że UNESCO wolałoby, aby dok Bramley Moore pozostał opuszczonym nieużytkiem zamiast wnieść pozytywny wkład w przyszłość miasta i jego mieszkańców - oświadczyła. Zapowiedziała, że wraz z rządem zbada, czy miasto może odwołać się od tej decyzji.

Trzeci przypadek w historii

Liverpool jest dopiero trzecim miejscem w historii istniejącej od 1978 roku listy, które zostało z niej usunięte. Poprzednie takie przypadki dotyczyły Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie w 2007 roku i Doliny Łaby w okolicach Drezna w Niemczech w 2009 roku. Liverpool otrzymał status lokalizacji Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. Na listę wpisano łącznie sześć miejsc w mieście, z czego trzy nad samym brzegiem morza, ze względu na ich walory architektoniczne i znaczenie historyczne jako "wyjątkowy przykład portu handlowego w czasach największych globalnych wpływów Wielkiej Brytanii".

Dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Mechtild Rossler wskazała, że Liverpool był od wielu lat ostrzegany o groźbie skreślenia z listy. - To bardzo bolesne, gdy miejsce jest usuwane z listy Światowego Dziedzictwa. Propozycja skreślenia z listy przedstawiana jest tylko wtedy, gdy mamy analizę, która stwierdza, że szczególna uniwersalna wartość miejsca została utracona i jest w naszej analizie - oświadczyła.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości