Świat

Litwa: wciąż nierozwiązana kwestia pisowni nazwisk

Świat

TVN24premier Litwy Gediminas Kirkilas

Zaaprobowany przez rząd projekt ustawy o pisowni imion i nazwisk, który m.in. zezwala, by nazwiska mieszkających na Litwie Polaków były pisane po polsku jest sprzeczny z konstytucją - pisze we wtorek dziennik "Respublika".

Gazeta powołuje się na opinię prawników litewskiego parlamentu. "Respublika" sugeruje, że ustawa o pisowni nazwisk bez naruszania konstytucji "może być przyjęta pod warunkiem, że nazwiska nielitewskie w wersji oryginalnej można będzie pisać tylko w nawiasach, obok wersji litewskiej".

W 1999 roku Sąd Konstytucyjny uznał, że nazwiska obywateli Litwy powinny być pisane po litewsku.

- Uważam, że ustawa o pisowni nazwisk powinna być przyjęta, gdyż walka o kilka liter, taką drobnostkę, jest po prostu śmieszna - stwierdza na łamach dziennika premier Litwy Gediminas Kirkilas.

Sporny projekt ustawy uwzględnia żądanie litewskich Polaków, którzy od wielu lat domagają się, by ich imiona i nazwiska były pisane polskim alfabetem, z uwzględnieniem polskich znaków diakrytycznych (czyli z możliwością pisania ą, ę, ń, ś itd.). Projekt przewiduje, że jeżeli obywatel Litwy, narodowości nielitewskiej, na przykład Polak, przedstawi dokument z oryginalną pisownią swego nazwiska, będzie mógł wnioskować o zmianę jego pisowni.

Kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich. Podpisanie umowy o pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem wszystkich znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24