Rosyjskie myśliwce i bombowce przechwycone nad Bałtykiem

TVN24

Misja Baltic Air Policing działa od 2009 roku (wideo archiwalne z lutego 2016 roku)Belgijskie Siły Powietrzne
wideo 2/2

W ostatnim tygodniu maja myśliwce NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich - Baltic Air Policing - sześć razy startowały w trybie alarmowym, by przechwycić łącznie osiem rosyjskich samolotów – podał w poniedziałek litewski resort obrony.

W dniach od 27 maja do 2 czerwca przechwycono i eskortowano samolot rozpoznawczy Ił-20, dwukrotnie taktyczne bombowce Su-24, dwukrotnie myśliwce Su-27 i trzy razy samoloty transportowe An-12. Wszystkie maszyny leciały nad Morzem Bałtyckim w stronę Rosji, m.in. obwodu kaliningradzkiego.

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39 Gripen, których wspierają Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: