TVN24 | Świat

Litwa, Łotwa i Estonia. Jak wygląda grodzenie granic w tych państwach?

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Łotwa i Estonia, idąc przykładem Polski i Litwy, rozważają budowę ogrodzenia na swoich granicach - poinformowała Asta Skaisgiryte, doradczyni litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy. - Nasze oczy skierowane są na instytucje Unii Europejskiej - dodała, mówiąc o wsparciu Brukseli w realizacji projektu.

- Wszyscy mówimy o potrzebie budowy fizycznej bariery, by bronić się przez nielegalną migracją – powiedziała Asta Skaisgiryte we wtorkowym wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas. Poinformowała, że kraje bałtyckie i Polska liczą na unijne wsparcie w realizacji tego projektu. - Nasze oczy skierowane są na instytucje Unii Europejskiej, na Brukselę, czekamy na debatę na szczeblu przywódców na temat, jak można wykorzystać europejskie fundusze – powiedziała doradczyni prezydenta.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Potrzeba wznoszenia ogrodzenia na zewnętrznych granicach UE była m.in. tematem rozmów przywódców państw uczestniczących w poniedziałek w kijowskim szczycie Platformy Krymskiej. - Wymieniliśmy nawet opinię, że obecnie najpopularniejszym produktem są zasieki concertina. Nie ma tego w nadmiarze, a wszyscy potrzebują – powiedziała Skaisgiryte.

Doradczyni wskazała, że Polska na granicy z Białorusią ma zachowane znaczą część ogrodzenia od czasów, gdy była to granica ze Związkiem Radzieckim. Długość granicy estońsko-rosyjskiej wynosi 339 km, a znaczna jej część posiada naturalną barierę w postaci rzek i jezior.

Wzdłuż litewsko-białoruskiej granicy powstają zasieki z drutu kolczastego Ministerstwo Obrony Litwy (kam.lt)

Ogrodzenie na granicy z Rosją

Łotwa na granicy z Rosją, której długość wynosi 246 km, na odcinku 93 km ma już ogrodzenie o wysokości 2,7 m. Decyzję o budowie tego ogrodzenia Ryga przyjęła w 2015 roku w odpowiedzi na agresywną kampanię propagandową przeciwko państwom bałtyckim. Łotwa graniczy też z Białorusią. Długość tej granicy wynosi 161 km.

Długość granicy Litwy z Białorusią wynosi 677 km. W poniedziałek litewski rząd podjął ostateczną decyzję o budowie ogrodzenia na odcinku 508 km. Według prognoz projekt zostanie zrealizowany w ciągu roku, a jego realizacja wyniesie 152 mln euro.

Litwa graniczy też z Rosją w obwodzie kaliningradzkim. Długość tej granicy wynosi 273 km. Znaczną jej część posiada naturalną barierę, rzekę Niemen. Na odcinku 45 km przed kilkoma laty wzniesiono ogrodzenie w celu ograniczenia nielegalnej migracji i przemytu.

Litewska straż granicznaLITHUANIA STATE BORDER GUARD SERVICE

Wzrost liczby migrantów

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę (ponad 4 tysiące), która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej". Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską.

W ocenie doradczyni prezydenta Litwy w wyniku napięcia w Afganistanie po przejęciu przez talibów kontroli nad tym krajem, należy się spodziewać nowej fali migracji. Zdaniem Skaisgiryte Afgańczycy uciekający z kraju prawdopodobnie obiorą jeden z dwóch kierunków: podróż na północ przez kraje Azji Środkowej w kierunku Rosji lub na zachód przez Turcję.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Litwy (kam.lt)