Świat

Litwa wybrała amerykańskie śmigłowce. "Żywotność Mi-8 wkrótce dobiegnie końca"

Świat


Litwa zakupi w USA sześć wielozadaniowych śmigłowców Black Hawk. Transakcja opiewa na na 300 mln euro. Amerykańskie helikoptery zastąpią używane do tej pory poradzieckie maszyny Mi-8.

- Litwa otrzyma z USA nie tylko wielozadaniowe śmigłowce wojskowe, ale także pakiet szkoleniowy, części zamienne i niezbędne wyposażenie. Istnieje także szansa na uzyskanie dodatkowej pomocy finansowej od różnych amerykańskich funduszy wspierania bezpieczeństwa - oświadczył w piątek litewski minister obrony Raimundas Karoblis.

Jak podał resort, nowe śmigłowce będą wykorzystywane w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, będąc do dyspozycji zarówno litewskich sił zbrojnych, jak też stacjonującego na Litwie wielonarodowego batalionu NATO.

"Problem wysokiego ryzyka"

Rokowania w sprawie zakupu śmigłowców rozpoczną się wkrótce, a podpisanie umowy powinno nastąpić pod koniec przyszłego roku. Pierwsze maszyny Black Hawk mają trafić na Litwę pod koniec 2024 roku.

Dotąd litewskie ministerstwo obrony wykorzystywało do celów wojskowych między innymi poradzieckie Mi-8. Raimundas Karoblis podkreślił, że "ich żywotność wkrótce dobiegnie końca, konserwacja Mi-8 jest droga, stale wymagana i stanowi problem wysokiego ryzyka ze względu na skomplikowane dostawy części zamiennych z Federacji Rosyjskiej" - podano na stronie resortu.

Litwa finalizuje też zakup 200 amerykańskich lekkich kołowych pojazdów taktycznych JLTV.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, kam.lt

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Litwy