Świat

Trump śle pochwalny list na Litwę. Czołgi już dotarły

Świat


Na Litwę dotarł amerykański sprzęt wojskowy: dziesięć czołgów, pięć bojowych wozów piechoty, samochody terenowe i ciężarowe, który sprzęt zostanie wykorzystany podczas tegorocznych ćwiczeń wojskowych na Litwie. Na Litwę dotarł też list od prezydenta USA, w którym Donald Trump pozdrowił Litwę z okazji zbliżającego się Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego, a także podziękował Wilnu za wsparcie udzielane Ukrainie i pochwalił ją za zwiększenie finansowania obronności kraju.

"Wsparcie Litwy dla suwerenności i niepodzielności terytorialnej Ukrainy, a także starania o dywersyfikację źródeł energii przyczyniają się do wspólnego celu, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy i regionu" - czytamy w liście prezydenta Trumpa adresowanym do prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, w którym Litwa została określona jako "lider w krzewieniu demokracji i wzmacniania wspólnoty transatlantyckiej".

Litwa od lat konsekwentnie wspiera dążenie niepodległościowe Ukrainy. Przed dwoma laty, jako jedyne państwo NATO, Litwa w "geście solidarności" przekazała pomoc wojskową Ukrainie. Na Litwie leczą się ukraińscy żołnierze, uczą się ukraińskie dzieci, spędzają też tu wakacje. - Litwa jest naszym najbardziej zaufanym partnerem - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas spotkania w Kijowie z szefem litewskiego MSZ Linasem Linkevicziusem. W liście Donald Trump zaznacza również, że "Litwa jest cenionym sojusznikiem NATO, służącym przykładem w dotrzymywaniu zobowiązań w kwestii wspólnej obrony". Po aneksji Krymu Litwa systematycznie zwiększa wydatki na obronę. W tym roku wyniosą one 1,8 proc. PKB, a w przyszłym roku – 2 proc. Prezydent USA zwrócił uwagę na wkład Litwy w walkę z terroryzmem w Afganistanie i w walkę z Państwem Islamskim. Obecnie w operacjach NATO w Afganistanie uczestniczy 21 litewskich żołnierzy, w Iraku – sześciu. Prezydent Grybauskaite powiedziała w piątek dziennikarzom, że jest "dumna z tak wysokiej oceny Litwy" i jej wkładu we wspólne bezpieczeństwo. 16 lutego Litwa będzie obchodziła 99. rocznicę odrodzenia państwa.

Amerykańskie czołgi na Litwie

Tymczasem na Litwę dotarł amerykański sprzęt wojskowy: dziesięć czołgów, pięć bojowych wozów piechoty, samochody terenowe i ciężarowe, który sprzęt zostanie wykorzystany podczas tegorocznych ćwiczeń wojskowych na Litwie.

Amerykańska kompania (około 100 żołnierzy) na zasadach rotacyjnych jest obecna na Litwie od 2014 roku, w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję. Nie po raz pierwszy Amerykanie dostarczają sprzęt, ale tym razem będzie go znacznie więcej. Sprzęt wojskowy w lutym na Litwę mają też dostarczyć Niemcy, którzy dowodzą tu wielonarodowym batalionem NATO. Własnych czołgów Litwa nie ma, ale pod koniec tego roku mają być dostarczone pierwsze z 88 niemieckich transporterów opancerzonych Boxer, które Litwa kupi. Największe zaniepokojenie na Litwie budzi militaryzacja obwodu kaliningradzkiego i organizowane przez Rosjan ćwiczenia wojskowe.

Autor: mtom / Źródło: PAP