TVN24 | Świat

Litwa pod presją Chin. Waszyngton deklaruje wsparcie dla Wilna

TVN24 | Świat

Autor:
momo/karol,
adso
Źródło:
PAP
Kością niezgody między Wilnem a Pekinem są stosunki dyplomatyczne Litwy z Tajwanem
ReutersTajpej

Stany Zjednoczone silnie wspierają Litwę i całą Unię Europejską w obliczu "presji gospodarczej" ze strony Chin - oświadczyła przedstawicielka Stanów Zjednoczonych do spraw Handlu Katherine Tai. Powodem napięć na linii Pekin-Wilno jest otwarcie w litewskiej stolicy przedstawicielstwa Tajwanu.

Litwa znajduje się pod presją Chin od ubiegłego roku, gdy zdecydowała o wydaniu pozwolenia na otwarcie de facto ambasady Tajwanu w stolicy kraju. Chiny, które chcą cofnięcia tej decyzji, odwołały swojego ambasadora na Litwie i obniżyły status placówki dyplomatycznej, a także wywierają presję na firmy, takie jak np. niemiecki gigant części samochodowych Continental, aby przestały używać litewskich komponentów. Zablokowały też litewskim towarom i ładunkom wjazd do Chin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przedstawicielstwo Tajwanu w Wilnie

USA wspierają Litwę w konflikcie z Chinami

W piątek Katherine Tai - przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. handlu - rozmawiała telefonicznie w tej sprawie z Valdisem Dombrovskisem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

Tai wyraziła silne poparcie USA zarówno dla Litwy jak i Unii Europejskiej. "Katherine Tai podkreśliła znaczenie współpracy z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi w celu przeciwdziałania presji dyplomatycznej i gospodarczej przy wsparciu różnych instytucji, w tym Rady ds. Handlu i Technologii USA-UE" - oświadczyło jej biuro. W komunikacie odniesiono się też do wspólnej inicjatywy zainicjowanej przez Tai i Dombrovskisa we wrześniu ubiegłego roku, mającej wzmocnić więzi transatlantyckie, by lepiej konkurować z Chinami.

Tai i Dombrovskis rozmawiali również o współpracy w celu rozwiązania problemu "globalnej, nierynkowej nadwyżki mocy produkcyjnych" w stali i aluminium. Jak zaznacza agencja Reutera - to nawiązanie do chińskiej nadprodukcji metali, która zalała światowe rynki.

Dwa dni wcześniej Tai rozmawiała na ten sam temat z litewskim ministrem spraw zagranicznych Gabrieliusem Landsbergisem.

Ambasada Litwy w Pekinie

Autor:momo/karol, adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości