"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Aktualizacja:

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

O sytuacji mniejszości narodowych na Litwie, w tym sytuacji Polaków, komisarz OBWE rozmawiał we wtorek m.in. z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, eurodeputowanym Waldemarem Tomaszewskim.

"Ustawa wzbudza niepokój"

- Podczas ponadgodzinnej rozmowy komisarz zadawał bardzo wiele pytań. W wielu przypadkach musiałem po prostu dementować informacje, które przedstawiciel OBWE uzyskał od litewskich polityków z koalicji rządzącej na temat mniejszości narodowych - mówił Tomaszewski, który jednak ze spotkania był zadowolony.

Przedstawiciele społeczności polskiej (...) chcą być częścią Litwy, niepokój ich jednak wzbudza ustawa o oświacie. (...) Może bowiem pozbawić dzieci możliwości uzyskania wykształcenia najlepszego z możliwych. OBWE - polska mniejszosc na Litwie

- Odniosłem wrażenie, że uzupełniło ono posiadaną przez komisarza wiedzę na temat sytuacji mniejszości narodowych na Litwie. A jakie będą wnioski, zobaczymy - zaznaczył eurodeputowany.

Z tymi OBWE być może nie będzie miała wielu kłopotów, bo Vollebaek komentował spotkanie z Tomaszewskim w podobnym "duchu". - W moim przekonaniu przedstawiciele społeczności polskiej są dumni z bycia obywatelami Litwy. Chcą być częścią Litwy, niepokój ich jednak wzbudza ustawa o oświacie. To dlatego nie może być ona wdrażana pośpiesznie. Może bowiem pozbawić dzieci możliwości uzyskania wykształcenia najlepszego z możliwych - uznał komisarz.

Krzywdząca ustawa

Vollebaek rozmawiał też o tej kwestii z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i po tej rozmowie wyraził przekonanie, że "można znaleźć sposób na pogodzenie chęci posiadania przez tamtejszy rząd nowej ustawy, z oczekiwaniami polskiej mniejszości".

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich się różni. W tych pierwszych język litewski, jako język ojczysty, jest wykładany w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości jest wykładany jako język państwowy. To może doprowadzić do uzyskania słabszych ocen przez polskich uczniów i trudniejszej drogi na wyższe uczelnie.

Ustawa zakłada też, że od 1 września 2011 roku w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy powinny być prowadzone w języku litewskim. Także po litewsku powinien być wykładany przedmiot o nazwie "Podstawy wychowania patriotycznego".

Komisarz Vollebaek przygotowuje raport dotyczący sytuacji mniejszości narodowych na Litwie i w Polsce, który ma zostać opublikowany w maju. Polityk w tym celu odwiedził w listopadzie ub. roku Polskę i Litwę, i porównywał położenie tych mniejszości narodowych na terenie obu krajów.

Następna wizyta Vollebaeka w Wilnie zaplanowana jest na koniec marca.

Źródło: PAP