Świat

Lista potencjalnych premierów gotowa. 10 nazwisk w kolejce po stanowisko May

Świat


Dziesięciu brytyjskich polityków zgłosiło swoje kandydatury do zastąpienia premier Theresy May na stanowisku liderki Partii Konserwatywnej - poinformowała w poniedziałek Cheryl Gillan, pełniąca obowiązki przewodniczącej komitetu 1922 zrzeszającego torysów w Izbie Gmin.

Każdy z kandydatów musiał uzyskać poparcie co najmniej ośmiu innych deputowanych, aby zostać dopuszczonym do zaplanowanej na czwartek pierwszej rundy głosowania.

Faworytami są: szef dyplomacji Jeremy Hunt, były minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska Michael Gove.

Eksperci uważają, że pewne szanse mają także minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, były minister ds. brexitu Dominic Raab oraz minister zdrowia Matt Hancock.

Pozostałymi kandydatami są: była liderka większości w Izbie Gmin Andrea Leadsom, były rzecznik dyscypliny partyjnej Mark Harper, była minister pracy i emerytur Esther McVey oraz minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart.

Dwa tygodnie głosowań

W ostatniej chwili z wyścigu do zastąpienia May wycofał się proeuropejski Sam Gyimah, który jest jednym z nielicznych wśród torysów zwolenników zorganizowania drugiego referendum w sprawie brexitu.

W serii głosowań w Izbie Gmin w ciągu najbliższych dwóch tygodni torysi zawężą listę do dwóch nazwisk, a ostatecznego wyboru dokona około 160 tys. członków partii.

Nowy lider Partii Konserwatywnej, który zostanie także premierem Wielkiej Brytanii, powinien zostać ogłoszony najpóźniej w tygodniu rozpoczynającym się 22 lipca.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: