TVN24 | Świat

Za jej urzędu Łukaszenka zawsze wygrywał wybory. Teraz ją zwolnił

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Nowaja Gazieta, Radio Swoboda
"Inauguracja" Łukaszenki na urząd prezydenta. Zdjęcia z 23 sierpnia 2020 roku
president.gov.by"Inauguracja" Łukaszenki na urząd prezydenta. Zdjęcia z 23 sierpnia 2020 roku

Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka zwolnił szefową Centralnej Komisji Wyborczej Lidziję Jarmoszynę, pełniącą ten urząd przez 25 lat. Urzędniczka w 2006 roku została objęta sankcjami USA za udział w fałszowaniu wyników wyborów na Białorusi. Pięć lat później na trafiła na listę sankcji Unii Europejskiej.

Jermoszyna została zwolniona przed referendum w sprawie zmian w konstytucji, które ma odbyć się w lutym przyszłego roku. O powodach jej dymisji nie poinformowano.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Centralna Komisja Wyborcza pod kierownictwem Jarmoszynej od 1996 roku organizowała wybory na Białorusi. Ostatnie z nich - wybory prezydenckie - odbyły się w sierpniu 2020 roku. CKW ogłosiła ich zwycięzcą ubiegającego się o piątą reelekcję Alaksandra Łukaszenkę, który miał zdobyć ponad 80 procent poparcia. Kandydatka opozycji, Swiatłana Cichanouska, zgodnie z oficjalnymi wynikami, otrzymała 10 procent głosów.

Po tych wyborach na Białorusi wybuchły masowe protesty.

Komunista nowym szefem CKW

Nowym szefem Centralnej Komisji Wyborczej, jak podała w poniedziałek białoruska państwowa agencja BiełTA, został dotychczasowy minister edukacji Białorusi Ihar Karpienka. Mianując go na ten urząd Alaksandr Łukaszenka powiedział, że nastąpią "niełatwe czasy", które rozpoczną się od przeprowadzenia w kraju referendum w sprawie nowej konstytucji. Wspomniał też o wyborach prezydenckich, które "niby są daleko, ale nie tak daleko" i dodał, że "wszystko zależy od rozwoju sytuacji w kraju".

Karpienka stoi na czele wspierającej Łukaszenkę Partii Komunistycznej Białorusi. Jako minister edukacji wprowadził w szkołach latem bieżącego roku stanowiska "kierowników ds. wychowania wojskowo-patriotycznego". Krytycy ministra zarzucali mu, że nie sprostał wyzwaniom związanym z pandemią COVID-19 i nie zapewnił wprowadzenia na czas systemu nauki zdalnej, by zagwarantować bezpieczeństwo nauczycieli i uczniów. 

Ihar KarpienkaTUT.by

Nie podano, jakie stanowisko obejmie teraz Jarmoszyna, która kierowała CKW przez 25 lat i zastąpiła na tym stanowisku krytykującego Łukaszenkę Wiktara Hanczara - jednego z białoruskich polityków i działaczy, którzy zaginęli bez wieści w latach 90. XX wieku.

Białoruska opozycja oskarża Jarmoszynę o masowe fałszerstwa podczas wyborów. Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" przypomniała, że USA objęły ją sankcjami z tego powodu już w 2006 roku, a Unia Europejska - pięć lat później. Dziennik napisał, że Jarmoszyna była odpowiedzialna za organizację wszystkich wyborów prezydenckich za Alaksandra Łukaszenki. Poparcie dla przywódcy oscylowało w granicach 80 procent lub przekraczało ten wskaźnik.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Nowaja Gazieta, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości