Lider niemieckich Żydów zaleca chowanie jarmułek, by "nie zostać rozpoznanym"

TVN24

Flickr (CC BY 2.0)Bycie żydem nie jest już w Europie tak bezpieczne jak 10-20 lat temu

Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech powiedział w czwartek w wywiadzie z niemieckim radiem, że Żydzi nie we wszystkich miejscach w tym kraju mogą czuć się bezpieczni i dlatego "czasami powinni zdejmować jarmułki", by "nie zostać rozpoznanym".

Dotyczy to przede wszystkim takich sąsiedztw w niemieckich miastach, w których żyje wielu muzułmanów - dodał lider społeczności żydowskiej nad Łabą.

Antysemityzm w Niemczech

Schuster mówił w wywiadzie, że "pięć lat temu nie spodziewał się" nadchodzącej fali antysemityzmu w Europie, i że teraz "jest ona dla niego szokiem". Powiązał ją jednak głównie z antyżydowskimi nastrojami w społecznościach muzułmanów żyjących w Niemczech. - 70 lat po Holokauście antysemityzm wciąż pozostaje drażliwym tematem w Niemczech, we Francji i Wielkiej Brytanii - dodał.

Jesienią ub. roku przeprowadzono dwa duże badania wśród Niemców, w których pytano ich o stosunek do żydów i polityki Izraela. Aż 27 proc. Niemców stwierdziło, że Tel Awiw prowadzi politykę podobną do tej „III Rzeszy” w latach 30., a 15-20 proc. Niemców jest ukrytymi antysemitami.

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters