Świat

Opozycjonista Białorusinem Roku. Ale Łukaszenka także doceniony

Świat

Białoruś: prezydent Łukaszenka spotkał się z księciem z Kentu Michałem
president.gov.byPrezydent Białorusi został doceniony przez ekspertów m.in. za normalizację stosunków z Zachodem. Na nagraniu: spotkanie Łukaszenki z księciem z Kentu Michałem

Lider opozycyjnego Młodego Frontu Źmicier Daszkiewicz został wybrany na Białorusina Roku 2016 w ankiecie przeprowadzonej wśród ekspertów przez niezależną agencję BiełaPAN. Na kolejnych miejscach znaleźli się literacka noblistka Swiatłana Aleksijewicz i prezydent Alaksandr Łukaszenka.

O wynikach tegorocznej ankiety informuje we wtorek strona internetowa prywatnej agencji prasowej - Biełorusskije Nowosti. W ankiecie organizowanej co roku przez BiełaPAN bierze udział kilkudziesięciu ekspertów, w tym polityków, dziennikarzy, urzędników i naukowców.

Każdy z nich wymienia trzy osoby, zasługujące na tytuł Białorusina Roku wraz z ewentualnym uzasadnieniem.

Opozycjonista i noblistka

35-letni Daszkiewicz jest liderem niezarejestrowanego na Białorusi opozycyjnego Młodego Frontu, największej młodzieżowej organizacji prodemokratycznej w tym kraju. Jest znany z radykalnych wystąpień i udziału w akcjach protestu, za co był wielokrotnie karany grzywnami. W przeszłości odbywał kary pozbawienia wolności, był uznany za więźnia politycznego.

Drugie miejsce w tegorocznej ankiecie zajęła laureatka literackiego Nobla z 2015 r., pisarka i dziennikarka Swiatłana Aleksijewicz – za promowanie Białorusi za granicą i działalność intelektualną.

Na trzeciej pozycji uplasował się prezydent Alaksandr Łukaszenka, za to, że - jak pisano w uzasadnieniu - "kontynuował normalizację stosunków z Zachodem i wykazał się nieustępliwością w czasie negocjacji z Rosją o dostawach surowców, wielokrotnie mówił o konieczności ochrony suwerenności państwa".

Brak wyraźnego lidera

W pierwszej dziesiątce znaleźli się m.in. sportowiec Ihar Boki, kardiochirurg Juryj Astrouski, zwolniony niedawno z aresztu opozycyjny bloger Eduard Palczys, minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej i działaczka społeczna Kaciaryna Siniuk.

Biełorusskije Nowosti zwracają uwagę, że w tegorocznej rywalizacji brakowało wyraźnego lidera, a przewaga Daszkiewicza jest nieznaczna. Rok temu niekwestionowaną zwyciężczynią była Aleksijewicz.

Powstały w 1997 roku Młody Front liczy według własnych szacunków 1000-1500 członków. Wielokrotnie próbował się oficjalnie zarejestrować na Białorusi jako organizacja, ale za każdym razem spotykał się z odmową władz. Ostatecznie zarejestrował się w Czechach.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Pozostałe wiadomości