Świat

Lider Al-Kaidy jednak na wolności?

Świat

Aktualizacja:
 
Archiwum TVN24Czy szef irackiej Al-Kaidy nadal przebywa na wolności?

Szef Al-Kaidy w Iraku Abu Omar al-Bagdadi - nadal na wolności. Tak twierdzi Organizacja Islamskie Państwo w Iraku, związana z Al-Kaidą Osamy bin-Ladena. Pod pod koniec kwietnia irackie władze poinformowały, że Al-Bagdadi, został aresztowany.

W komunikacie ogłoszonym na jednej ze stron islamistycznych grupa oznajmiła, że raport o ujęciu jej szefa jest kłamstwem, a osoba, której zdjęcia pokazała iracka telewizja satelitarna, nie jest znana organizacji. "Przynosimy dobre wieści islamskiemu ludowi, że lider wiernych, szejk Abu Omar al-Bagdadi (...) ma się dobrze" - głosi komunikat Al-Kaidy w Iraku.

Zastąpił az-Zarkawiego

Wcześniej rząd w Bagdadzie ogłosił, że Abu Omar al-Bagdadi znajduje się w rękach irackiego wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik armii poinformował, że lider rebeliantów został ujęty we wschodniej części Bagdadu we własnym samochodzie.

Al-Bagdadi został przywódcą Al-Kaidy w Iraku po śmierci Abu Musaba az-Zarkawiego, który zginął w amerykańskim bombardowaniu w 2006 roku.

W skład Organizacji Islamskie Państwo w Iraku, w której skład wchodzi osiem grup rebelianckich i która jest bezpośrednio powiązana z organizacją terrorystyczną Osamy bin-Ladena, przyznała się do licznych ataków na siły irackie i amerykańskie, w tym do zestrzelenia kilku śmigłowców USA.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24