Rakietami w przygraniczną wioskę. Wzrasta napięcie militarne między Izraelem a Libanem

TVN24

Aktualizacja:

Libański Hezbollah ostrzelał w niedzielę rakietami przeciwpancernymi izraelską przygraniczną wioskę Awiwim - poinformowało dowództwo izraelskiej armii, która odpowiedziała ogniem "w kierunku źródeł ostrzału i wrogich obiektów na południu Libanu".

"Wiele pocisków przeciwpancernych zostało wystrzelonych z Libanu w kierunku bazy sił obronnych Izraela i naszych pojazdów wojskowych. Wojsko Izraela zareagowało na ten atak, ostrzeliwując źródło ognia i cele w południowym Libanie" - poinformowała izraelska armia.

Informacje o ataku przeciwpancernymi pociskami potwierdził Hezbollah, który twierdzi, że jeden izraelski pojazd wojskowy został zniszczony, a żołnierze wewnątrz niego zostali zabici lub ranni.

Z kolei telewizja libańska al-Manar podała, że Izrael ostrzelał wioskę Marun ar-Ras na południu kraju.

Kolejny zbrojny incydent

Wcześniej w niedzielę libańskie wojsko poinformowało, że izraelski dron zrzucił materiał zapalający i wywołał pożar w lesie przy granicy obu krajów. Izrael potwierdził te doniesienia, nie podał jednak szczegółów dotyczących zdarzenia.

Po tych wydarzeniach do "jak największej powściągliwości" w działaniach militarnych wezwało szefostwo misji pokojowej ONZ (UNIFIL), stacjonującej w południowym Libanie przy granicy z Izraelem. - Dowódca UNIFIL, generał Stefano Del Col, pozostaje w kontakcie ze stronami, aby namówić je do zachowania jak największej powściągliwości i poprosić o zaprzestanie wszelkich działań wojennych - oświadczył rzecznik sił ONZ Andrea Tenenti.

Libański premier Saad Hariri zwrócił się w niedzielę do amerykańskiego Departamentu Stanu oraz do wysokiego rangą francuskiego dyplomaty z prośbą o interwencję w związku z wymianą ognia między Libanem a Izraelem - poinformowała jego służba prasowa.

To kolejny w ostatnim czasie zbrojny incydent na linii Izrael-Liban. Tydzień temu dwa izraelskie drony spadły na południowych przedmieściach Bejrutu. Jeden z nich eksplodował, powodując szkody w centrum medialnym Hezbollahu. Nie było ofiar w ludziach.

Z kolei w poniedziałek lotnictwo Izraela przeprowadziło ataki na mieszczącą się w Libanie bazę sprzymierzonego z syryjskim reżimem palestyńskiego ruchu Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny-Główne Dowództwo (LFWP-GD). Według doniesień do trzech ataków doszło w miejscowości Kusaja, leżącej w dolinie Bekaa na wschodzie Libanu, blisko granicy z Syrią.

Zdaniem władz Libanu izraelskie ataki naruszyły rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701, która zakończyła wojnę między Izraelem a Hezbollahem w lipcu 2006 roku.

Autor: kz//now,adso / Źródło: PAP