Świat

Liban wściekły na USA. Za kasowy serial "Homeland"

Świat

ShowtimeKadr z odcinka "Homeland"

Libański minister zapowiedział pozew sądowy przeciwko producentom amerykańskiego serialu "Homeland". Według władz libańskich, ostatnio wyemitowany odcinek pokazuje przekłamany obraz Bejrutu.

Obsypany nagrodami serial "Homeland" opowiada historię amerykańskiego żołnierza, który po siedmiu latach niewoli w Iraku wraca do USA w glorii chwały. Podejrzewany jest jednak to, że w rzeczywistości został zwerbowany przez Al-Kaidę i przeszedł na stronę wroga. Film jest oparty na izraelskim formacie "Hatufim".

W Libanie kontrowersje wywołał odcinek drugiego sezonu serialu, w którym dochodzi do spotkania terrorystów na jednej z ulic Bejrutu. Faktycznie scenę kręcono w Izraelu, ale libański minister turystyki Faddy Abboud postanowił na nią zareagować. Według niego, scena nie pokazuje prawdziwego oblicza Bejrutu. - Pokazuje ulicę Hamra pełną bojowników. Takie przekłamanie jest krzywdzące dla Libanu i nieprawdziwe - powiedział bejruckiemu magazynowi "Executive". Dodał, że w rzeczywistości ulica Hamra to popularne miejsce spotkań, pełne sklepów i kafejek.

Bejrut bezpiecznym miastem?

Abboud zapowiedział, że napisze do producentów serialu i złoży przeciwko nim pozew. Wytwórnia filmowa 20th Century Fox, która odpowiada za "Homeland", odmówiła komentarza tej sprawy. Abboud wyraził również sprzeciw, że odcinek serialu, którego akcja dzieje się w Bejrucie, kręcony jest w Izraelu. Producenci tłumaczą, że po pierwsze miasto nie jest ostatnio bezpiecznym miejscem (w piątek doszło tam do zamachu, w którym zginęło 80 osób), a po drugie reżyser filmu jest Żydem, a obywatele Izraela nie są w Libanie mile widziani. Jedna z wiodących libańskich stacji telewizyjnych LBC TV poświęciła serialowi cały program, oceniając go jako "obrażający Arabów". "Homeland" nadawany jest w ponad 20 krajach (także w Polsce) i zdobył wiele nagród, m.in. Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego, najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Claire Danes), najlepszego aktora (Damian Lewis) oraz za najlepszy scenariusz. Jest również laureatem Złotego Globu dla najlepszego serialu telewizyjnego.

Autor: jk/tr / Źródło: bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Showtime

Raporty: