TVN24 | Świat

Przywódca Hezbollahu Hasan Nasrallah o strzelaninie w Bejrucie

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Szejk Hasan Nasrallah, przywódca libańskiego radykalnego ugrupowania szyickiego Hezbollah, oświadczył, że czwartkowe zamieszki w Bejrucie wyznaczyły nową fazę w polityce wewnętrznej kraju. Ponownie oskarżył o spowodowanie zamieszek partię Siły Libańskie.

Hasan Nasrallah powtórzył w poniedziałek swe oskarżenia, że za krwawe zamieszki w stolicy Libanu w czwartek odpowiedzialna jest chrześcijańska partia Siły Libańskie (LF) z Samirem Geageą na czele. Wyraził nadzieję, że ci, którzy doprowadzili do starć, będą postawieni w stan oskarżenia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Ugrupowanie Siły Libańskie, mające bliskie związki z Arabią Saudyjską, odrzuciło te zarzuty.

Nasrallah ostrzega Siły Libańskie

Nasrallah powiedział też, że Hezbollah nie jest wrogiem libańskich chrześcijan. - Największym zagrożeniem dla obecności chrześcijan w Libanie są Siły Libańskie i ich przywódca - podkreślił szejk w wystąpieniu telewizyjnym.

Zapewnił, że Hezbollah nigdy wcześniej nie był tak silny jak obecnie i dysponuje "100 tysiącami uzbrojonych i wyszkolonych bojowników". Dodał, że ujawnia te liczby po raz pierwszy po ubiegłotygodniowych wydarzeniach w Bejrucie.

- Radzę Siłom Libańskim i ich szefowi, aby całkowicie zrezygnowali z idei wojny domowej i wewnętrznych walk – powiedział Nasrallah. - Wasze kalkulacje są błędne (...), region nigdy nie widział tak silnego Hezbollahu jak teraz - powiedział.

Strzały w Bejrucie

W wymianie ognia na granicy szyickiej i chrześcijańskiej części Bejrutu zginęło 14 października siedmiu szyitów, a kilkadziesiąt osób zostało rannych. Strzelanina wywiązała się bezpośrednio po wiecu, jaki odbył się przed położonym w chrześcijańskiej części miasta Pałacem Sprawiedliwości.

Proirański Hezbollah i sprzymierzony z nim ruch Amal twierdzą, że ich zwolennicy zostali zaatakowani przez strzelających z dachów snajperów chrześcijańskich z LF.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP