Świat

Lewica górą w wyborach regionalnych. Blisko 20 proc. głosów dla Podemos

Świat


Hiszpańscy socjaliści (PSOE) znów wygrali wybory do władz regionalnych Andaluzji, a rządząca w Madrycie centroprawicowa Partia Ludowa (PP) zajęła drugie miejsce. Socjaliści uzyskali według sondaży 33,1 proc głosów.

Sytuująca się na lewo od socjalistów (PSOE) nowa siła polityczna, partia Podemos (Możemy), dostała 17,5 proc. głosów i będzie miała od 19 do 22 mandatów w liczącym 109 posłów parlamencie regionalnym.

Nie mają większości

Jedna trzecia głosów oznaczać będzie dla andaluzyjskich socjalistów od 41 do 44 mandatów. Dla porównania: w wyborach z marca 2012 roku PSOE dostała 39,6 proc. głosów i 47 mandatów. Do absolutnej większości, która wynosi 55 mandatów, będą musieli pozyskać sojuszników.

Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya doznała bardzo dotkliwej porażki w socjalistycznym bastionie na południu Hiszpanii. Według sondaży głosowało na nią 26,9 proc. wyborców i będzie miała od 32 do 35 przedstawicieli w parlamencie andaluzyjskim w porównaniu z 50 mandatami uzyskanymi w wyborach z 2012 r.

Są to wyniki podane w oparciu o sondaże instytutu badania opinii publicznej Demoscopia.

Test dla ugrupowań

Nowy ruch polityczny, liberalne ugrupowanie Ciudadanos (Obywatele) i Zjednoczona Lewica (IU) mogą liczyć każde na 7 mandatów. Frekwencja wyborcza była o 2,5 proc. mniejsza niż w poprzednich wyborach i wyniosła 58,17 proc.

W roku, w którym Hiszpania ma wybrać kolejno władze lokalne, władze regionów autonomicznych i nowy parlament, Andaluzja uważana jest za pierwszy test dla ugrupowań politycznych

Autor: ToL\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości