TVN24 | Świat

Premier oskarżany o udział w zabójstwie żony ustąpi ze stanowiska

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
BBC

Thomas Thabane, premier Lesotho oskarżany o udział w zabójstwie swojej byłej żony, zapowiedział, że ustąpi z funkcji. Nie sprecyzował, kiedy poda się do dymisji, ale jego partia przekazała, że nowy szef rządu zostanie powołany w środę. 

Była pierwsza dama Lesotho Lipolelo Thabane została zamordowana 14 czerwca 2017 roku, dwa dni przed tym, jak jej mąż objął urząd szefa rządu. Sprawca postrzelił ją z bliskiej odległości na poboczu drogi w pobliżu jej domu w niewielkiej wiosce na przedmieściach stolicy kraju, Maseru. Miała 58 lat.

Lipolelo i Thomas Thabane byli wówczas w trakcie rozwodu. W tamtym czasie polityk mieszkał ze swoją 42-letnią partnerką i obecną żoną - Maesaiah Thabane, która na początku lutego usłyszała zarzuty zabójstwa poprzedniej partnerki premiera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Oskarżany o zabójstwo żony ustąpi ze stanowiska

W poniedziałek Thomas Thabane poinformował, że ustąpi ze stanowiska. List w tej sprawie miał przekazać królowi Letsie III. Mimo że sam premier nie sprecyzował, kiedy ma podać się do dymisji, to jego partia zapowiedziała, że nowy szef rządu zostanie wyłoniony w środę.

- Zdecydowałem się osobiście tu przybyć i poinformować was, że ustępuję z funkcji premiera Lesotho - mówił 80-letni polityk cytowany przez agencję AFP w swoim okręgu wyborczym Abia, niedaleko stolicy kraju, Maseru.

Jak podało BBC, Thabane prawdopodobnie zostanie zastąpiony przez obecnego ministra finansów Moeketsi Majoro. Ma on zostać mianowany w środę w pałacu królewskim. W piątek zbierze się parlament, który zainauguruje nowy rząd.

Partia odcina się od premiera

Mimo pojawiających się oskarżeń, premier Lesotho do tej pory nie usłyszał formalnych zarzutów. Pod koniec lutego, broniąc się rutynową kontrolą medyczną w RPA, nie pojawił się na rozprawie. Jego prawnicy przekonywali też, że jako szefowi rządu przysługuje mu immunitet. Sprawa trafiła następnie do krajowego Sądu Najwyższego, jednak ten do tej pory nie rozpatrzył wniosków prokuratury.

Thobane utrzymuje, że oskarżenia wobec niego są motywowane politycznie i od miesięcy odpierał naciski, by podać się do dymisji, na co nalegali także członkowie jego partii ABC. Na początku roku zapowiedział, że ustąpi z funkcji, jednak ze względu na podeszły wiek, a nie zamieszanie wokół zabójstwa byłej żony.

Jeżeli usłyszy zarzut, Thomas Thobane będzie pierwszym przywódcą w południowej Afryce oskarżonym o zabójstwo w trakcie pełnienia urzędu. Jak podało BBC, rzecznik partii ABC zapowiedział, że formacja nie udzieli żadnego wsparcia w celu utrzymania immunitetu dla obecnego premiera po ustąpieniu z urzędu.

Autor:ft/kab

Źródło: BBC