TVN24 | Świat

Żona premiera oskarżona o zamordowanie swej poprzedniczki

TVN24 | Świat

Autor:
akw//rzw
Źródło:
BBC

Maesaiah Thabane, żona premiera Lesotho, została w środę oskarżona o zamordowanie jego poprzedniej małżonki. Thomas Thabane objął funkcję szefa rządu dwa dni po śmierci Lipolelo, z którą był w trakcie rozwodu. Dwa miesiące później ożenił się z Maesaiah.

42-letnia Maesaiah Thabane, żona premiera Lesotho - państwa będącego enklawą w Republice Południowej Afryki - została we wtorek przesłuchana przez sąd w stolicy kraju, Maseru. Wcześniej przez niemal miesiąc - od 10 stycznia, kiedy wydano nakaz jej aresztowania - ukrywała się przed organami ścigania. Jak poinformował agencję AFP rzecznik policji Mpiti Mopeli, została zatrzymana we wtorek na granicy z RPA w wyniku uzgodnień między jej prawnikami a policją.

Wcześniej przesłuchany został także sam premier, 80-letni Thomas Thabane, w którego telefonie policja znalazła połączenie przychodzące wykonane z okolicy miejsca zbrodni. Szef rządu nie usłyszał jednak jak dotąd żadnych zarzutów. W połowie stycznia zapowiedział ustąpienie ze stanowiska, nie sprecyzował jednak daty. Tłumaczył tę decyzję chęcią przejścia na emeryturę.

Śmierć żony premiera

Lipolelo i Thomas Thabane żyli w separacji od 2012 roku. W 2017 roku byli w trakcie burzliwego rozwodu. Wieczorem 14 czerwca 2017 roku 58-letnia kobieta została zaatakowana w pobliżu swojego domu na przedmieściach Maseru. Oddano w jej kierunku kilka strzałów. Zmarła na miejscu, a jej zwłoki pozostawiono przy drodze.

Ofiarą ataku został również przyjaciel rodziny Thato Sibolli, który jednak przeżył. Przewiduje się, że jego zeznania odegrają kluczową rolę w procesie przeciwko pierwszej damie, jak zwyczajowo określa się żonę premiera w Lesotho, które jest monarchią konstytucyjną i gdzie nie ma urzędu prezydenta.

Początkowo podejrzanym o popełnienie zbrodni był nieznany, uzbrojony mężczyzna, którego tożsamości nie ujawniono. Dopiero w ubiegłym miesiącu policja potwierdziła podejrzenia wobec pierwszej damy.

Oskarżenie żony premiera

Brutalne morderstwo wstrząsnęło krajem. Gdy dwa dni po śmierci żony Thomas Thabane obejmował urząd premiera, w swoim inauguracyjnym przemówieniu określił zbrodnię jako "bezsensowną". Dwa miesiące po zaprzysiężeniu ożenił się z Maesaiah.

Maesaiah Thabane - oprócz zarzutu zabójstwa Lipolelo Thabane - została także oskarżona o próbę morderstwa Thato Sibollego. Zdaniem policji zebrane dowody pozwalają na postawienie zarzutów także ośmiu innym podejrzanym w tej sprawie.

Sprawa została odroczona do 28 lutego. Pierwsza dama ma pozostać do tego czasu w areszcie, jednak - jak podaje BBC - zapewne  złoży wniosek o zwolnienie za kaucją.

Google Maps

Autor:akw//rzw

Źródło: BBC