Lesbijski pocałunek na Eurowizji. Będzie skandal?

TVN24

Eurovision TVPocałunek, który budzi kontrowersje

Finał 58. konkursu piosenki Eurowizji dopiero w sobotę, ale fińska wokalistka Krista Siegfrieds już wywołała skandal. Na próbie pocałowała w usta jedną z towarzyszących jej na scenie tancerek.

Reprezentantka Finlandii Krista Siegfrieds wykona w sobotę piosenkę pt. "Marry me" ("Ożeń się ze mną"). Pod koniec piosenki Krista całuje jedną z tancerek - to według niej ma wyrazić sprzeciw wobec zakazu małżeństw homoseksualnych w Finlandii. Pocałunek pojawił się też na jej ostatnim koncercie w Amsterdamie.

Jak mówi sama Krista, piosenkę napisała dla swojego chłopaka, który jeszcze jej się nie oświadczył. Dodaje jednak, że to uniwersalny tekst, który ma promować równość między płciami i ludźmi różnych orientacji. Jednak w regulaminie konkursu Eurowizji napisano jasno, że gesty czy słowa natury politycznej czy światopoglądowej nie są dozwolone. Europejska Unia Nadawców, organizująca konkurs, obawia się bowiem, że lesbijski pocałunek obejrzą widzowie w całej Europie, co wywoła duże kontrowersje, zwłaszcza w takich krajach jak Armenia czy Azerbejdżan. Polska nie uczestniczy w tym roku w konkursie.

"Nikt mnie nie powstrzyma"

Krista broni się mówiąc, że mamy 2013 rok i może całować, kogo chce. - Wściekają się ci, którzy są homofobami. Ale ja mam coś specjalnego na ten konkurs. A ponieważ idzie na żywo, nikt mnie nie powstrzyma - powiedziała w wywiadzie dla brytyjskiego "Independent". Finlandia uznaje związki partnerskie tej samej płci, ale nie ma możliwości zawierania małżeństw homoseksualnych. Finał Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w sobotę 18 maja w szwedzkim Malmo. Półfinały będą mieć miejsce we wtorek i czwartek. W poniedziałek odbyła się uroczyste otwarcie imprezy.

Autor: jk//gak / Źródło: europe1.fr, dailymail.co.uk