Świat

"Lepiej zabić zbyt wielu..."

Świat

TVN24Manifest zabójcy z Utoyi

"Gdy już zdecydujesz się uderzyć, lepiej zabić zbyt wielu niż niewystarczającą liczbę albo ryzykujesz zredukowanie pożądanego ideologicznego efektu uderzenia" - napisał w swoim manifeście Anders Behring Breivik, aresztowany za zabicie 86 osób na wyspie Utoya. Liczący 1,5 tys. stron dokument nazwany "2083 - European Declaration of Independence" można znaleźć w internecie.

Strach przed nacjonalizmem prowadzi do narodowego/kulturalnego samobójstwa, a islamska kolonizacja zwiększa się każdego roku - twierdzi autor tekstu. "Wcale nie nienawidzę muzułmanów" - pisze Breivik i podkreśla, że sam miał kilku przyjaciół-muzułmanów. "To jednak nie oznacza, że zaakceptuję islamską obecność w Europie. Muzułmanie, którzy nie zasymilują się w 100 proc. do 2020 roku będą deportowani, gdy dojdziemy do władzy" - stwierdził.

Jeśli nie jesteś gotów albo nie jesteś w stanie zabijać kobiet z powodu rycerskości powinieneś raczej kompletnie odstąpić od zbrojnych ruchów oporu i rozważyć stworzenie zamiast tego kolejnego bloga prawicowego. fragment "2083 - A European Declaration of Independence"

Choć podkreślił, że kocha Europę, to nie jest przeciwny zróżnicowaniu, ale "docenianie zróżnicowanie nie oznacza wspierania ludobójstwa własnej kultury i ludzi".

Ewolucja poglądów

Zaznaczył, że na ewolucję jego poglądów duży wpływ miały natowskie bombardowania Serbii podczas wojny w Kosowie. Jego zdaniem wszystko, czego pragnęli "nasi serbscy bracia" to pozbycie się islamu przez deportację wszystkich albańskich muzułmanów do Albanii. Około 2000 roku zdał sobie sprawę, że demokratyczna walka z islamizacją Europy została przegrana. "Minie tylko 50-70 lat nim Europejczycy znajdą się w mniejszości" - napisał.

Zdaniem Breivika jest różnica między protestowaniem przeciwko czemuś, a przeciwstawieniem się czemuś. To pierwsze wyraża się w myśleniu; drugie - w działaniu: "Ja zdecydowałem, że chcę dołączyć do ruchu oporu".

Nie przepraszaj, nie tłumacz się ani nie miej wyrzutów sumienia, bo działasz w samoobronie (...) W naszych operacjach zginą niewinni ludzi, po prostu dlatego, że znajdują się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie. Oswój się z tą ideą. fragment "2083 - A European Declaration of Independence"

Lepiej zabić zbyt wielu

"Jeśli nie jesteś gotów albo nie jesteś w stanie zabijać kobiet z powodu rycerskości, powinieneś raczej kompletnie odstąpić od zbrojnych ruchów oporu i rozważyć stworzenie zamiast tego kolejnego bloga prawicowego" - radził Norweg.

"Gdy już zdecydujesz się uderzyć, lepiej zabić zbyt wielu niż niewystarczającą liczbę albo ryzykujesz zredukowanie pożądanego ideologicznego efektu uderzenia" - napisał w swoim manifeście Breivik. "Wytłumacz, co zrobiłeś (w oświadczeniu upublicznionym przed operacją) i upewnij się, że wszyscy rozumieją, że my, wolni ludzie Europy, uderzymy kolejny i kolejny raz" - dodał.

"Nie przepraszaj, nie tłumacz się ani nie miej wyrzutów sumienia, bo działasz w samoobronie (...) W naszych operacjach zginą niewinni ludzi, po prostu dlatego, że znajdują się w niewłaściwym miejscu i niewłaściwym czasie. Oswój się z tą ideą. Potrzeby wielu zawsze przeważą nad potrzebami nielicznych" - podkreśla mężczyzna zatrzyamany po zastrzeleniu ponad 90 osób na wyspie Utoya.

Jeśli z jakiegoś powodu sprawca ataku przeżyje i zostanie schwytany, nie będzie to wcale oznaczało końca - czytamy w "2083 - A European Declaration of Independence". Według Norwega będzie to dopiero początek kolejnej fazy - fazy propagandy.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24