Świat

Lenin znów jest "żywy". Mauzoleum po remoncie

Świat

Wikipedia GNUMauzoleum Lenina otwiera swoje podwoje

Wódz rewolucji październikowej oficjalnie był "wiecznie żywy". Mumia Lenina wystawiona w mauzoleum na Placu Czerwonym była dostępna dla zwiedzających niemal bez przerwy. Dopiero niedawno mauzoleum zamknięto na osiem miesięcy. Otworzy się niebawem po złożonym remoncie.

Jak zapowiedział rzecznik Federalnej Służby Ochrony Siergiej Dewiatow, mauzoleum Lenina zostanie ponownie udostępnione dla zwiedzających 15 maja.

Patron Kraju Rad

Budowla na Placu Czerwnym, w której spoczywa od 89 lat założyciel ZSRR Włodzimierz Iljicz Lenin (1870-1924,) zamknęła swe podwoje w połowie września 2012 roku. Jednak tym razem nie w celu poddania mumii Lenina okresowym zabiegom konserwacyjnym, lecz dla uratowania samej budowli, której obecność w centrum Moskwy ma coraz mniej zwolenników. Zdecydowano się na remont, ponieważ mauzoleum zalewała woda, a budowla przechyliła się niebezpiecznie na jedną stronę. Zapadł się fundament, co doprowadziło do znacznej deformacji wnętrza. Trzeba było wywiercić w budowli 350 otworów, do których wprowadzono żelazne zbrojenia i zalano je cementem.

Za wyjątkiem 1 360 dni podczas II wojny światowej, kiedy to zabalsamowane zwłoki Lenina zostały wywiezione ze względów bezpieczeństwa na Syberię, mauzoleum nigdy nie było zamknięte dłużej niż przez 2-3 miesiące. Początkowo prace remontowe miały trwać tylko do 31 grudnia, ale eksperci budowlani uznali, że stan mauzoleum jest znacznie gorszy niż początkowo sądzono.

Dotąd mauzoleum, które spełnia również rolę trybuny, z której przywódcy ZSRR odbierali defilady wojskowe na Placu Czerwonym, poddawane było jedynie zewnętrznym remontom.

Usunąć "Faraona"?

Starsi mieszkańcy Moskwy, zapytywani, czy ciężka konstrukcja z czerwonego marmuru i granitu powinna nadal pozostawać w śródmieściu rosyjskiej stolicy, odpowiadają często pytaniem: "A czy usunięto egipskich faraonów z ich piramid?". Według przeprowadzonego niedawno sondażu 61 proc. Rosjan - o 5 proc. więcej niż przed rokiem - uważa, że Lenin powinien spocząć pod ziemią - w mogile na cmentarzu. 25 proc. ankietowanych było za pozostawieniem go tam, gdzie jest. Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapewnił, że Lenin pozostanie w mauzoleum aż do chwili, gdy większość Rosjan wyraźnie się przeciwko temu wypowie, ponieważ nie chciałby wywoływać w tej sprawie podziałów w społeczeństwie.

Autor: mk/ja/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia GNU