Świat

Lekarze i psychologowie na pokładzie casy. Polski samolot wyleciał do Tunezji

Świat

Wojskowa casa leci do Tunezji
tvn24Zespół specjalistów ma pomóc polskim turystom poszkodowanym w Tunezji

Wojskowa casa z zespołem lekarzy, psychologów i pracowników służb konsularnych wyleciała z Warszawy do Tunisu. Zespół ma pomóc Polakom poszkodowanym w zamachu w Muzeum Bardo w stolicy Tunezji - poinformował tuż po godz. 6 rano rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

W środowym zamachu w Tunisie zginęło 21 osób, w tym co najmniej jeden Polak. 44 inne osoby zostały ranne, a wśród nich 11 Polaków - podało MSZ zaznaczając, że wciąż nie jest pewne, czy są to ostateczne dane.

Samolot z lekarzami i psychologami wyleciał

Decyzja o wylocie ekipy, która ma zapewnić wsparcie psychologiczne i zadbać o zdrowie poszkodowanych Polaków i ich rodzin, zapadła w czasie środowego, popołudniowego spotkania premier Ewy Kopacz m.in. z przedstawicielami MSZ.

Jeszcze w środę MSZ informowało o tym, że samolot ze specjalistami wyleci z Warszawy "wieczorem".

- W ciągu kilku godzin z Warszawy wyjedzie specjalny zespół, który ma pomóc polskim obywatelom, którzy ucierpieli w zamachu (w Tunisie). W skład tego zespołu wejdzie czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej MSZ, jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ dla zapewniania łączności, zabezpieczenia technicznego pracy tego zespołu - mówił rzecznik MSZ na środowym wieczornym briefingu prasowym.

- W porozumieniu z innymi instytucjami intensywnie pracujemy nad jego organizacją - zaznaczył Wojciechowski.

Transport samolotem wojskowym opóźnił się jednak znacznie, bo o kilkanaście godzin. W końcu, po godz. 6 rano w czwartek Wojciechowski napisał na Twitterze:

36 Polaków w muzeum. Około 20 zdrowych i bezpiecznych

Na terenie Muzeum Bardo, w momencie środowego zamachu, przebywała grupa 36 osób stanowiących wycieczkę z biura podróży Itaka. Terroryści zaczęli strzelać do zagranicznych turystów, kiedy ci wysiedli z autokarów i zbliżali się do muzeum.

Polskie MSZ poinformowało w piątkowy wieczór, że z tej grupy Polaków około 20 osób jest zdrowych i bezpiecznych, a kancelaria premier Ewy Kopacz po jej rozmowie z premierem Tunezji Habibem Essidem zapewniło, że miejscowe władze pomagają poszkodowanym. Tunezyjski rząd zapewnił też o tym, że specjaliści z Polski, którzy dolecą do Tunezji dostaną "wszelką niezbędną pomoc".

Polskie MSZ uruchomiło infolinię ws. ataku terrorystycznego w Tunezji. Pod wskazanym numerem udziela wszelkich informacji dot. poszkodowanych oraz obecnej sytuacji w tym kraju.

Jeszcze w środę biuro podróży Itaka poinformowało, że w czwartek w Tunisie pojawi się samolot czarterowy, który zabierze Polaków przebywających w tym kraju do Polski, o ile podejmą oni taką decyzję.

[object Object]
22.06.2015 | Żona Polaka, który zginął w ataku w Tunezji, chce zadośćuczynienia od biura podróżyFakty TVN
wideo 2/21

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)/Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości