Legenda fotografii ukradła zdjęcia?

Świat

Aktualizacja:
wikipedia.org/Robert ScobleAnnie Leibovitz na tle jednego ze swoich najbardziej znanych zdjęć - Demi Moore, nago, w ciąży

Fotografka gwiazd Anne Leibowitz została pozwana przez włoskiego fotografa, który oskarżył ją o wykorzystanie jego zdjęć bez pozwolenia - donosi BBC. Chodzi o zdjęcia do kalendarza promującego kawę koncernu Lavazza.

Czerwonym okręgiem zaznaczono ptaka, o którym wspominał Pizzetti (lavazza2009.com) lavazza2009.com

Paolo Pizzetti żąda od Leibowitz 300 tys. dolarów za naruszenie praw autorskich. Jak wynika z dokumentów przedstawionych sądowi w Nowym Jorku, Leibovitz wynajęła Włocha do wyszukania miejsc do kampanii reklamowej w kwietniu 2008 roku.

Pizetti sfotografował fontannę di Trevi w Rzymie i plac św. Marka w Wenecji i wysłał je Libovitz. Dostał potem odpowiedź, że Amerykanka nie będzie lecieć do Italii na sesję. Jednak kiedy w październiku opublikowano kalendarz, spostrzegł, że dwa jego zdjęcia zostały bez zezwolenia użyte, z wstawionymi komputerowo modelkami.

Ptak przesądził sprawę?

Włoch twierdzi, że to jego zdjęcia. Po czym wnosi? Na podstawie "warunków pogodowych" i "tego samego ptaka w lewym górnym rogu fotografii". - To oczywiste, że pozwana Leibovitz skopiowała pracę z placu (św. Marka) i wyedytowała ją - oświadczył główny zainteresowany.

Zaznaczył, że Libovitz nigdy nie prosiła go o zgodę na publikację zdjęć, ani nawet nie mówiła, że zamierza je wykorzystać. Pizzetti, oprócz tysięcy dolarów, domaga sie także zniszczenia fotografii.

Leibovitz w opałach

Pozew Włocha to nie jedyny problem Leibovitz. W tej chwili broni się też w sądzie przez zarzutem niewywiązywania się ze spłaty opiewającej na sumę 24 mln. dolarów pożyczki. Jeśli do 8 września nie wywiąże się z płatności względem Art Capital Group, może stracić prawa do tysięcy negatywów w jej kolekcji i trzy posiadłości w Nowym Jorku.

Urodzona w 1949 roku Annie Leibovitz jest jednym z najbardziej znanych fotografów na świecie. Wielokrotnie nagradzana, w tym nagrodą Grammy. Była oficjalnym fotografem MŚ w piłce nożnej w Meksyku w 1986 roku i Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Fotografowała największych z wielkich, zrobiła zdjęcie m.in. Johnowi Lennonowi w dzień jego śmierci, królowej Elżbiecie II.

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Robert Scoble