Nie żyje Lee Radziwill, młodsza siostra Jackie Kennedy

TVN24

Lee Radziwill zmarła w wieku 85 latWikipedia/Cecil Stoughton/CC-PD-Mark/PD US Government
wideo 2/3

Lee Radziwill, młodsza siostra Jacqueline Kennedy Onassis, zmarła w wieku 85 lat. Jak podkreśla agencja Reutera, była bliskim świadkiem życia Białego Domu za prezydentury szwagra, Johna F. Kennedy'ego. Wśród jej przyjaciół byli Andy Warhol, Truman Capote i Rudolf Nuriejew, a wśród trzech mężów - polski książę.

O piątkowej śmierci Lee Radziwill poinformowała w sobotę Mathilde Favier, dyrektorka do spraw public relations Christiana Diora.

Według informacji "Women's Wear Daily", Lee odeszła w swoim domu w Nowym Jorku.

Siostra pierwszej damy

Lee Radziwill urodziła się 3 marca 1933 roku w Southampton w stanie Nowy Jork jako córka maklera Johna Vernou Bouviera i Janet Norton Lee.

Miała bliskie relacje ze starszą o cztery lata siostrą Jackie. Gdy szwagier - John F. Kennedy - został prezydentem USA, stała się częstym gościem w Białym Domu.

- Te lata były czarujące. Przebywanie na prezydenckim jachcie, imprezy w Białym Domu. To było bardzo porywające - opowiadała kiedyś w wywiadzie dla "The Times".

Życie wśród gwiazd

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, Radziwill wiodła życie celebrytki, wśród śmietanki towarzyskiej, modnych artystów, największych postaci świata mody. Podejmowała różne kariery, przeważnie krótkotrwałe, między innymi dekoratorki wnętrz, pisarki, dziennikarki telewizyjnej. Wielokrotnie pojawiała się na listach najlepiej ubranych kobiet świata.

Próbowała sił w aktorstwie, ale bez powodzenia. Jej kreacja w spektaklu "Filadelfijska opowieść" wystawionym na deskach teatru w Chicago została źle przyjęta.

Największe sukcesy zawodowe odniosła jako ambasadorka marki i dyrektorka do spraw public relations u Giorgio Armaniego.

Żona polskiego księcia

Trzy razy wychodziła za mąż. W 1953 roku poślubiła wydawcę Michaela Canfielda, rozwiedli się w 1959 roku.

W tym samym roku wzięła ślub z polskim księciem, Stanisławem Albrechtem Radziwiłłem. Para miała dwójkę dzieci, Anthony'ego i Christinę. Mieszkali w Londynie, w pobliżu Buckingham Palace. We wspomnieniach oceniała, że to był najszczęśliwszy okres w jej życiu. Jednak i ten związek nie wytrzymał próby czasu, do rozwodu doszło w 1974 roku.

Trzecim mężem Lee Radziwill był reżyser i choreograf Herbert Ross, za którego wyszła w 1988 roku. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2001 roku.

Autor: asty,ads//rzw / Źródło: Reuters