Świat

Lech Kaczyński liczy na przyjaźń z USA

Świat

Aktualizacja:
PAP/Jacek TurczykPrezydent Lech Kaczyński pogratulował już Barackowi Obamie

Tuż po zaprzysiężeniu Baracka Obamy na 44. prezydenta USA z całego świata płyną gratulacje. Życzenia nowemu prezydentowi przekazali także polski prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk. W liście gratulacyjnym prezydent podkreślił: "Polska przywiązuje wielkie znaczenie do rozwijania przyjacielskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki". Zarówno prezydent jak i premier liczą na współpracę i czekają na wizytę Obamy w Polsce.

"W związku z zaprzysiężeniem Waszej Ekscelencji na Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki pragnę przekazać najserdeczniejsze gratulacje i najlepsze życzenia" - napisał w liście gratulacyjnym Lech Kaczyński.

"Jestem przekonany, że okres sprawowania przez Pana tej funkcji będzie dobrym czasem zarówno dla Ameryki, jak i dla Polski oraz dla całego świata" - podkreślił z kolei Donald Tusk.

"Jesteśmy świadomi roli jaką odgrywa w świecie USA"

Składając Panu jeszcze raz serdeczne gratulacje i życzenia sukcesów w pracy, pragnę ponowić zaproszenie w imieniu swoim i Rządu Rzeczypospolitej do złożenia wizyty w naszym kraju Premier Donald Tusk

Lech Kaczyński podkreślił także rolę jaką USA odgrywa w świecie. "Jesteśmy świadomi niezwykle istotnej roli, jaką Stany Zjednoczone Ameryki odgrywają w świecie. Na ogromne uznanie zasługuje trud i zaangażowanie wszystkich kolejnych prezydentów, ich administracji oraz wielu pokoleń amerykańskich obywateli dla budowania i rozwoju niepodległego, demokratycznego i prężnego państwa, które dzięki tym wysiłkom stało się światową potęgą" - podkreślił polski prezydent.

"Jesteśmy przekonani, że Pańskie działania przyczynią się do budowania dalszej pomyślności Stanów Zjednoczonych Ameryki i umacniania ich pozycji w świecie" - napisał w dalszej części listu.

Mocniejsze fundamenty

Tusk zaznaczył, że "w sposób szczególnie intensywny" stosunki między Polską i USA rozwinęły się w ostatnich latach, opierając się między innymi na aktywnym współdziałaniu w Iraku i w Afganistanie. "Dodatkowo, w ubiegłym roku, udało nam się znacząco wzmocnić fundamenty współpracy pomiędzy naszymi krajami i nakreślić nowe ramy ich poszerzenia w przyszłości" - podkreślił.

Polska żywi głęboki szacunek dla osiągnięć Narodu Amerykańskiego. Cenimy i podzielamy jego umiłowanie pokoju, wolności i demokracji Prezydent Lech Kaczyński

Natomiast Lech Kaczyński zaznaczył, że "Polska żywi głęboki szacunek dla osiągnięć Narodu Amerykańskiego". "Cenimy i podzielamy jego umiłowanie pokoju, wolności i demokracji" - dodał.

Premier i prezydent serdecznie zaprasza

Donald Tusk wyraził nadzieję, że dzięki pełnemu zaangażowaniu obu stron w realizację "zakreślonych dotąd planów", relacje pomiędzy Polską i USA "ulegną dalszemu zacieśnieniu". Składając Panu jeszcze raz serdeczne gratulacje i życzenia sukcesów w pracy, pragnę ponowić zaproszenie w imieniu swoim i Rządu Rzeczypospolitej do złożenia wizyty w naszym kraju" - napisał premier Tusk.

Także prezydent liczy na wizytę nowego prezydenta w Polsce. - Mam ogromną nadzieję, że będę mógł gościć Waszą Ekscelencję w naszym kraju w najbliższym czasie" - napisał prezydent.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Turczyk