TVN24 | Świat

Le Monde: armie nie zmniejszają zaangażowania mimo pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Siły zbrojne mocarstw mimo koronawirusa "nie zmniejszają czujności i chcą, żeby o tym wiedziano" – informuje w weekendowym wydaniu dziennik "Le Monde". Przez cały kwiecień zarówno Chiny, jak i USA czy Rosja pokazywały demonstracje siły.

Na początku kwietnia Pekin, po tym jak jego marynarka prowokowała incydenty z jednostkami japońskimi i wietnamskimi, wysłał całą armadę na Morze Południowochińskie. W odpowiedzi USA posłały do strefy pięć bombowców strategicznych z bazy Guam. Na Bliskim Wschodzie Iran drażnił Amerykanów w Zatoce, po czym 22 kwietnia wysłał na orbitę swego pierwszego wojskowego satelitę – wylicza autorka artykułu, Nathalie Guibert. Przypomina następnie, że 17 kwietnia "dwa rosyjskie myśliwce zbliżały się w sposób agresywny do amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook, pływającego w pobliżu wybrzeży litewskich".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Pandemia może stać się wstrząsem geopolitycznym i stworzyć nowe zagrożenia"

"Wstrzymano manewry, ale wszędzie tam, gdzie panuje międzynarodowe napięcie, armie nie zmniejszają zaangażowania" – cytuje dziennikarka "Le Monde" Corentina Brustleina z IFRI (francuski instytut stosunków międzynarodowych). Z kolei według cytowanego w artykule Brunona Tartrais z paryskiej Fundacji na Rzecz Badań Strategicznych, "państwa zwiększają czujność wobec tych, którzy mogliby skorzystać z epidemii w celu przesunięcia do przodu swych pionków".

"Amerykańscy szefowie wojskowi myślą, że pandemia może stać się wstrząsem geopolitycznym i stworzyć nowe, nieprzewidywalne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego (Ameryki)” – pisze Nathalie Guibert powołując się na telewizję CNN.

"Francuski lotniskowiec atomowy Charles de Gaulle może bez szkody przepłynąć przez chmurę jądrową, bakteriologiczną czy chemiczną, ale nie został pomyślany tak, aby zetknąć się z wewnętrznym źródłem zakażenia" – pisze dziennikarka, nawiązując do ponad tysiąca zakażonych koronawirusem marynarzy z tej jednostki.

Według Tartrais "Chiny są jedynym mocarstwem, które próbuje wykorzystać sytuację w dziedzinie wojskowej”. - Wszystkie kraje najbardziej osłabione przez Covid-19, są członkami NATO. To Zachód został uderzony. I grozi mu, że będzie spóźniony o jedną wojnę – ostrzega ekspert, cytowany w "Le Monde".

Autor:asty/kab

Źródło: PAP