Ławrow o kolejnym spotkaniu Putina z Trumpem: jeśli liderzy poczują konieczność

Świat


Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził w niedzielę przekonanie, że do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem może dojść, jeśli obaj liderzy poczują potrzebę poprawy stosunków.

- Nigdy nie stroniliśmy od kontaktów, także z przedstawicielami tych państw, które prowadzą wobec nas jawnie nieprzyjazną politykę. Toteż jeśli liderzy poczują konieczność spotkania i powrotu do spraw, które, jak sądzimy, powinny łączyć Rosję i USA, lecz są odtrącane przez niektóre kręgi w USA, to do spotkania dojdzie - powiedział Ławrow.

Była to odpowiedź na pytanie dziennikarzy, czy wciąż może dojść do spotkania Putina z Trumpem w świetle zapowiedzianych przez Waszyngton nowych sankcji wobec Rosji.

Trump w ogniu krytyki

Po lipcowym spotkaniu w Helsinkach z Putinem Trump znalazł się w kraju w ogniu krytyki za to, że nie przeciwstawił się publicznie prezydentowi Rosji w sprawie ingerencji Moskwy w wybory w 2016 roku oraz za to, że wydawał się zaprzeczać wnioskom amerykańskich agencji wywiadowczych w kwestii zagrożeń ze strony Rosji.

Rosja gotowa do dalszych kontaktów z USA

Minister Ławrow zaznaczył w niedzielę, że Rosja jest gotowa do dalszych kontaktów z USA "przynajmniej na szczeblu szefów resortów spraw zagranicznych", jeśli "strona amerykańska będzie gotowa działać na zasadzie równości".

Reuters zauważa, że Rosja karana sankcjami przez USA i Unię Europejską, zabiega o takie spotkania i o uchylenie sankcji.

Autor: kb//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: