Świat

Ławrow: Separatyści gotowi do rozejmu. Kijów niech zrobi pierwszy krok

Świat


Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że promoskiewscy separatyści na wschodzie Ukrainy są gotowi na zawieszenie broni, ale to Kijów musi zainicjować ten proces.

- Wiemy, że ci rebelianci (prorosyjscy separatyści) na południowym wschodzie są gotowi wstrzymać ogień, ale pierwszy krok powinny zrobić władze w Kijowie - powiedział Ławrow. Dodał, że proponowana rezolucja będzie się koncentrować na realizacji propozycji określonych w tzw. mapie drogowej rozwiązania konfliktu, opracowanej w maju przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Rosja zgłasza kolejną rezolucję

Rosyjskie media informują też, powołując się na Ławrowa, że Moskwa zgłosi w ONZ projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie kryzysu ukraińskiego. Zaznacza się zarazem, że Rosja nie zabiega o upoważnienie do wysłania na Ukrainę sił pokojowych. Agencja Associated Press odnotowuje, że wysłanie takich sił przez Rosję zasugerowali separatyści, ale Moskwa stoi na stanowisku, że byłoby to możliwe tylko na podstawie mandatu ONZ.

Reuters wskazuje, że Rosja przedstawiła już Radzie Bezpieczeństwa ONZ kilka projektów rezolucji w sprawie Ukrainy, ale zostały one odrzucone.

Oskarża Kijów

Ławrow ponownie oskarżył Kijów o nietrzymanie się wspomnianej mapy drogowej i obciążył władze Ukrainy winą za przemoc na wschodzie tego kraju, gdzie armia ukraińska walczy z prorosyjskimi separatystami.

Sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier odwiedził w czwartek w Rosji obóz dla uchodźców ze wschodniej Ukrainy i powiedział, że tamten konflikt jest "szaleństwem, które trzeba powstrzymać". Strona rosyjska twierdzi, że przed walkami uciekło ze wschodniej Ukrainy ok. 30 tys. osób.

Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał w tym tygodniu do ustanowienia bezpiecznych korytarzy dla cywilów, którzy chcą uciec przed aktami przemocy na wschodzie Ukrainy, ale - jak pisze AP - nie widać żadnych działań zmierzających do ich utworzenia.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: