Ławrow: Rosja "zneutralizuje zagrożenie" tarczy


- Rosja poczyni kroki, by "zneutralizować" zagrożenie, jeśli Stany Zjednoczone rozmieszczą swoją tarczę antyrakietową w Europie - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice.

W podobnym tonie wypowiadał się także szef resortu obrony Rosji Anatolij Sierdiukow, który powiedział, że Moskwa nie może zaakceptować tego projektu o "antyrosyjskim potencjale".

Zupełnie inny cel projektu tarczy starała się w Moskwie przedstawić strona amerykańska. Sekretarz obrony USA Robert Gates zapewniał, że plany amerykańskiej tarczy antyrakietowej "nie są skierowane" przeciwko Rosji. Tłumaczył też, że proponowane przez Rosjan rozwiązanie (wykorzystanie baz rosyjskich w Azerbejdżanie zamiast budowania nowych m.in. w Polsce) jest nie do zaakceptowania. Według Gatesa baza w Azerbejdżanie nie gwarantuje bezpieczeństwa Europie.

Spotkanie nie zmieniło na razie stanowisk żadnej ze stron. Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podkreśliła, że USA będą kontynuować dyskusje ze swoimi sojusznikami polskimi i czeskimi na temat instalacji tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości