Świat

Ławrow: Rosja gotowa wysłać do Syrii wojsko, by zabezpieczyć pracę inspektorów ONZ

Świat

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował w niedzielę próby państw Zachodu w wykorzystaniu porozumienia o rozbrojeniu Syrii do przeforsowania w ONZ rezolucji umożliwiającej przeprowadzenie ataku. Powiedział, że Rosja i Chiny zawsze będą przeciwko. Ławrow zaznaczył, że Rosja jest gotowa wysłać do Syrii wojska, które zabezpieczą pracę specjalnych wysłanników ONZ ds. broni chemicznej.

- W amerykańsko-rosyjskim porozumieniu nie widzą one (państwa popierające interwencję) szansy na uchronienie planety od znaczących ilości broni chemicznej w Syrii, ale szansę na to, na co nie pozwolą Rosja i Chiny, mianowicie przeforsowanie rezolucji pozwalającej na użycie siły przeciwko reżimowi i wsparcie opozycji - powiedział Ławrow, cytowany przez agencję Interfax.

Minister powiedział także, że Rosja, która do tej pory wetowała rezolucje ONZ ws. Syrii, jest gotowa wysłać wojska do Syrii, by zapewnić bezpieczeństwo inspektorom ONZ ds. broni chemicznej.

- Międzynarodowa obecność jest potrzebna w rejonach, gdzie będą pracować eksperci - powiedział Ławrow, dodając, że nie jest potrzebny duży kontyngent, a wystarczą wojskowi obserwatorzy.

Atak na ambasadę

W niedzielę agencja Reutera podała, że na teren rosyjskiej ambasady w Damaszku spadł pocisk moździerzowy. Ranne zostały trzy osoby, wszyscy są pracownikami placówki. Ministerstwo spraw zagranicznych podało, że obrażenia nie są poważne.

Agencja przypomina, że centrum stolicy, bastion prezydenta Baszara el-Asada, często jest celem ataków rebeliantów, którzy kierują tutaj pociski i rakiety.

Rosyjska placówka została nieznacznie zniszczona w lutym, kiedy samochód-pułapka eksplodował na pobliskiej drodze. Zginęło wtedy 50 osób, ale nikt z pracowników ambasady nie został ranny. W wyniku wybuchu w budynku wypadło okno - podały wtedy rosyjskie służby.

Rokowania pokojowe

Również w niedzielę przewodniczący Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba zapowiedział, że opozycja może wziąć udział w proponowanej przez państwa Zachodu konferencji pokojowej w Genewie. Rokowania pokojowe miałyby zakończyć trwającą od dwóch i pół roku wojnę domową. Opozycja chce jednak powołania w wyniku rozmów przejściowego rządu z pełnymi uprawnieniami.

Reuters informuje o tym w niedzielę, powołując się na pismo Dżarby do Rady Bezpieczeństwa ONZ z datą 19 września. Przywódca Syryjskiej Koalicji Narodowej podkreślił w nim, że "wszystkie strony muszą zgodzić się co do tego, że celem konferencji będzie ustanowienie rządu tymczasowego z pełnią władzy wykonawczej". Reuters podkreśla, że jest to pierwsze tak wyraźne zobowiązanie się przez Syryjską Koalicję Narodową, popierana przez Zachód i kraje arabskie, do udziału w konferencji pokojowej proponowanej przez Stany Zjednoczone i Rosję.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnej
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk\mtom/kdj / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: