Świat

Ławrow ostrzega: akcja zbrojna zagraża rozmowom pokojowym

Świat

11.04.2014 | Ukraina: minął termin ultimatum, okupacja rządowych budynków trwa
11.04.2014 | Ukraina: minął termin ultimatum, okupacja rządowych budynków trwaFakty TVN
wideo 2/5

Rosja ostrzegła w sobotę USA, że jakakolwiek akcja zbrojna przeprowadzona przez ukraińskie władze we wschodniej Ukrainie negatywnie wpłynie na możliwości dyplomatycznego rozwiązania kryzysu i zagrozi rozmowom pokojowym w Genewie.

Szef dyplomacji Kremla Siergiej Ławrow sformułował ostrzeżenie w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, podczas której Kerry wyraził zaniepokojenie rolą Rosji w "podżeganiu" do niepokojów we wschodniej Ukrainie.

Wojna przekreśli współpracę

W ostatnich dniach na wschodzie Ukrainy separatyści w kilku miejscowościach przejęli budynki służb państwowych. Zdaniem Ławrowa rząd w Kijowie "udowadnia niezdolność do przejęcia odpowiedzialności za losy kraju". Ławrow podkreślił, że zastosowanie siły wobec ludności rosyjskojęzycznej we wschodniej Ukrainie "osłabi możliwości współpracy, w tym przeprowadzenie planowanych czterostronnych rozmów w Genewie" 17 kwietnia. W rozmowach mają wziąć udział przedstawiciele USA, Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji.Tymczasem Waszyngton wyraził w sobotę poważne zaniepokojenie działaniami separatystów we wschodnich regionach Ukrainy i przestrzegł Rosję przed ewentualnymi działaniami wojskowymi. Jak zauważył, przypomina to niedawne wydarzenia na Krymie.

Wyreżyserowana kampania

- Jesteśmy poważnie zaniepokojeni wyreżyserowaną kampanią prorosyjskich separatystów przebiegającą we wschodniej Ukrainie, najwyraźniej wspieraną przez Rosję - poinformowała rzeczniczka Białego Domu, Laura Lucas Magnuson. Jak tłumaczyła separatyści podżegają do przemocy, sabotażu i próbują zdestabilizować państwo. - Widzieliśmy podobne tak zwane protesty na Krymie, przed dokonaną przez Rosję aneksją - oświadczyła. - Wzywamy prezydenta (Władimira - red.) Putina i jego rząd, aby zaprzestał działań destabilizujących Ukrainę i ostrzegamy przed dalszą interwencją wojskową - dodała.

Biden pomoże?

Wiceprezydent USA Joe Biden odwiedzi Kijów 22 kwietnia, aby okazać wsparcie Stanów Zjednoczonych dla jedności Ukrainy - poinformował w niedzielę Biały Dom. W ramach wizyty przewidziano spotkania z przedstawicielami ukraińskiego rządu i organizacji pozarządowych. Biden ma m.in. rozmawiać na Ukrainie o planach reformy konstytucyjnej, decentralizacji władzy, działaniach antykorupcyjnych i organizacji wolnych oraz sprawiedliwych wyborów prezydenckich 25 maja.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: msz//kdj / Źródło: PAP