Świat

Ławrow wątpi w sukces konferencji w Polsce. "Program dostosowany do USA"

Świat


Rosja ma wątpliwości, czy zaplanowana na luty konferencja bliskowschodnia w Warszawie pomoże w konstruktywnym rozwiązaniu problemów Bliskiego Wschodu - oświadczył szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow. Potwierdził, że strona rosyjska otrzymała na nią zaproszenie.

Ławrow ocenił, że program konferencji, która odbędzie się w dniach 13-14 lutego, nie uwzględnia kluczowej jego zdaniem kwestii, jaką jest uregulowanie izraelsko-palestyńskie. Dodał, że zdaniem Rosji "cały program dostosowany jest pod promocję podejścia amerykańskiego, jeśli chodzi o powstrzymywanie Iranu w tym regionie".

Powołując się na tekst zaproszenia ocenił także, że wynika z niego, iż dokument końcowy zostanie przygotowany przez organizatorów, czyli USA i Polskę, bez pozostawienia innym uczestnikom możliwości "wniesienia swojego wkładu w redagowanie" dokumentu. - Mamy wielkie wątpliwości, czy takie wydarzenie może pomóc w konstruktywnym rozwiązaniu problemów regionu Bliskiego Wschodu - oświadczył.

Ławrow o traktacie INF

Szef rosyjskiej dyplomacji odpowiadał w środę na pytania mediów na konferencji prasowej w Moskwie podsumowującej działania MSZ Federacji Rosyjskiej w roku 2018.

Ławrow oznajmił też, że stanowisko USA na rozmowach o układzie rozbrojeniowym INF jest przejawem dążenia Waszyngtonu do demontażu ustaleń w sferze stabilności strategicznej, jednak Rosja jest gotowa "pracować nad ratowaniem" INF.

Ławrow skomentował w ten sposób rozmowy, które przeprowadzili w Genewie we wtorek przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Thompson i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Ich tematem był układ INF z 1987 r. (o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu).

Układ INF - o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia ze względu m.in. na nieprzestrzeganie układu przez Rosję.

Priorytety rosyjskiego MSZ

Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że Moskwa jest również zainteresowana przedłużeniem innego dwustronnego układu rozbrojeniowego, tzw. nowego START. Wygasa on w 2021 roku.

Minister dodał, że na rozmowach w Genewie Rosja przedstawiła "konstruktywne propozycje", jakie pozwalały USA "na szczeblu eksperckim naocznie przekonać się, czym jest pocisk 9M729", który - zdaniem USA - narusza układ INF. Zarzucił stronie amerykańskiej stawianie ultimatum i żądanie zniszczenia pocisku, wyrzutni do niego i sprzętu.

Na konferencji szef MSZ Rosji mówił także o priorytetach polityki zagranicznej Moskwy w bieżącym roku. Zapowiedział, że Rosja będzie nadal "w należyty sposób reagować na podwyższoną aktywność wojskową NATO i przybliżanie wojskowej infrastruktury do granic rosyjskich".

Zaznaczył, że Rosja jest zainteresowana "odnowieniem normalnych relacji" z USA i UE "na zasadach równoprawności i wzajemnego uwzględniania interesów".

Autor: ft\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: